TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PRO Speed Test z certyfikatem na kolejne dwa lata

Na kolejne dwa lata przedłużono certyfikat dla PRO Speed Test – mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu. Pozwala ono na wiarygodny pomiar, a w przypadku odnotowania wartości odbiegających od zawartych w umowie z operatorem, pozwala na składanie reklamacji .

Jakość i prędkość internetu jest dla nas bardzo ważna. Okres pandemii pokazał wyraźnie, że bez sprawnego i szybkiego internetu wielu spraw nie jesteśmy w stanie załatwić. PRO Speed Test jest certyfikowanym mechanizmem, który pozwala sprawdzać parametry sieci. Właśnie prezes UKE przedłużył jego certyfikowanie na kolejne dwa lata, co oznacza że będzie obowiązywać do 1 grudnia 2024 roku.

Certyfikowanie dotyczy jednak jedynie pomiarów szybkości Internetu stacjonarnego. To w tym przypadku w razie odnotowania odchyleń od wartości zawartych w umowie, zgodnie z prawem możemy usługę reklamować. Z uwagi na uwarunkowania prawne i techniczne pomiary wykonywane za pomocą aplikacji WEB oraz aplikacji mobilnych mają charakter informacyjny i nie są podstawy do dochodzenia roszczeń.

PRO Speed Test dokonuje nie tylko pomiarów, ale weryfikuje warunki pomiarów. Sprawdza chociażby:
-elementy jak obciążenie procesora,
-rodzaj karty sieciowej,
– obecność aktywnych łącz VPN,
– natężenie generowanego ruchu w tle,
-liczbę urządzeń w sieci domowej użytkownika.

Właśnie z uwagi na te wszystkie dane pomiary dokonywany przez ten mechanizm pozwalają stwierdzić nienależyte wykonanie umowy. Co prowadzi do skutecznego dochodzenia roszczeń konsumentów wobec usługodawców. W ciągu dwóch lat (od certyfikowania mechanizmu w 2020 r.) dokonano ponad 71 tysięcy pomiarów certyfikowanych. W sumie od 2018 roku wykonano 1,3 mln pomiarów i sprawdzano sieć około 800 tys. razy.

Dzięki dokonywanym z użyciem PRO Speed Testu pomiarom UKE może prowadzić ocenę jakości usługi internetu oferowanej przez operatorów telekomunikacyjnych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat średnia prędkość pobierania danych w sieciach stacjonarnych wyniosła 200,54 Mb/s, a w sieciach mobilnych – 35,38 Mb/s. W przypadku wysyłania danych średnia prędkośc w sieciach stacjonarnych to 85,53 Mb/s, a w mobilnych 11,76 Mb/s. Opóźnienia wynoszą odpowiednio 22 ms i 43 ms.

Źródło: uke.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...