TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inauguracja portalu KRONIK@

Największa platforma prezentująca dzieła sztuki wystartowała. KRONIK@ została uruchomiona podczas konferencji z udziałem Adama Andruszkiewicza Sekretarza Stanu w Kancelarii Premiera.

KRONIK@ czyli Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury to udostępnienie polskich zasobów cyfrowych dział sztuki i kultury w jednym miejscu.

– Stworzony portal to nowa jakość dla kultury cyfrowej w Polsce. Jest to repozytorium, które umożliwia instytucjom oraz osobom prywatnym w sposób bezpieczny przechowywać zdigitalizowane zbiory – mówił  Minister Adam Andruszkiewicz.

KRONIK@ jest mulitiwyszukiwarką zasobów. Pozwala też zabezpieczyć  dzieła kultury i sztuki zabezpieczyć przed zniszczeniem. Platforma zawiera książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne.

Użytkownicy mogą korzystać z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych. Mogą też sami udostępniać swoje zbiory czy tworzyć własną kolekcję zasobów.

KRONIK@ to także możliwość odwiedzenia muzeów i galerii.

Portal kronika.gov.pl powstał w ramach projektu „KRONIK@”, realizowanego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...