Huawei. Donald Trump przedłuża restrykcje

fot. Pixabay

Prezydent USA Donald Trump podjął decyzję o dalszym ograniczeniu współpracy z chińskimi producentami sprzętu, takimi jak Huawei i ZTE. Amerykańska administracja tłumaczy te działania względami bezpieczeństwa kraju.Oznacza to, że w smartfonach Huawei użytkownicy w dalszym ciągu będą pozbawieni dostępu do usług Google.

W maju 2019 r. administracja USA wprowadziła restrykcje dotyczące współpracy amerykańskich firm z technologicznymi koncernami pochodzącymi z Chin, wśród których znalazły się Huawei oraz ZTE. Tłumaczono to podejrzeniami o szpiegowanie na rzecz władz w Pekinie, co w bezpośredni sposób zagraża bezpieczeństwu USA. Współpracę z Huawei zerwały takie firmy jak Google, Intel czy Qualcomm.

Jak podaje Reuters Donald Trump zdecydował o przedłużeniu restrykcji do wiosny 2021 r. Decyzja ta oznacza m.in. to, że koncern Huawei w swoich kolejnych smartfonach w dalszym ciągu nie będzie mógł oferować używanych powszechnie na świecie aplikacji i usług koncernu Google, takich jak YouTube, Gmail czy Google Maps.

Nie oznacza to, że użytkownicy Huawei zostaną tych aplikacji całkowicie pozbawieni, mogą korzystać z nich np. za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Chiński producent rozwija własny system operacyjny o nazwie HarmonyOS, a w oferowanych przez siebie telefonach rozbudowuje platformę AppGallery, która ma ambicje zastąpić w smartfonach chińskiej marki sklep Google Play.

Źródło: Reuters