TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Hakerzy podmieniają numery konta w płatnościach parkingowych

System zarządzania Strefą Płatnego Parkowanie w Szczecinie zaatakowali hakerzy. Zmienili numery konta bankowego, na które wnoszone są opłaty. Jakie problemy mogą mieć z tego powodu kierowcy?

„Kurier Szczeciński” podał informacje o ataku hakerskim na system zarządzania Strefą Płatnego Parkowanie w Szczecinie. W jego wyniku podmieniono numer konta, na który przelewane są opłaty za parkowanie. Dotyczy to opłat dodatkowych za brak odpowiedniej opłaty za parkowanie.

Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie odpowiedzialne za pobieranie opłat informują, że prawdopodobnie do włamania do systemu doszło 17 kwietnia 2024 r. Zawiadomienia z błędnymi numerami konta pojawiały się w dniach 17-22 kwietnia.

– Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych). Przestępca bądź przestępcy rachunek NiOL zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii – relacjonuje sytuację Wojciech Jachim, rzecznik spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne w Szczecinie.

Kierowcy zapłacili – pieniądze nie dotarły

Możliwe, że w ten sposób hakerzy przejęli 72,9 tys. zł, chociaż pełne dane nie są jeszcze znane. Nie wszyscy kierowcy wnoszą opłaty od razu i nie wiadomo, czy fałszywe konta bankowe są aktywne. W niektórych przypadkach już wiadomo, że pieniądze przesłane na niewłaściwe konta, wracają.

Czy coś grozi kierowcom wpłacającym na niewłaściwe konto?

–  Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień – wyjaśnia Wojciech Jachim –  Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomieni w dniach 17-22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach – dodaje.

Wprowadzone lepsze zabezpieczenia systemu

System zarządzania SPP obsługuje firma Nextivo Technologies. Po incydencie wprowadziła ona dodatkowe zabezpieczenia w systemie. Kontrolerzy mają też sprawdzać numeru rachunku na drukowanych zawiadomieniach.

Spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne prosi kierowców o zweryfikowanie numeru na otrzymanym zawiadomieniu. Właściwy numer opłat dodatkowych za postój SPP: 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069, a w przypadku PPN: 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...