TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

GUS: Inflacja bez zmian

Z opublikowanego przez Główny Urząd statystyczny szybkiego szacunku wskaźnika cen towarów i usług w listopadzie 2023 r. wynika, że inflacja w tym miesiącu wyniosła 6,5 proc. Chociaż jest to niewielki spadek, bo o 0,1 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego, to można uznać, że inflacja utrzymała poziom. Tym bardziej, że jest możliwe, że przy podliczeniu całego koszyka inflacyjnego bardziej dokładnie, nastąpi korekta.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie– zgodnie z szybkim szacunkiem GUS – wzrosły o 6,5 proc. Oznacza to utrzymanie się inflacji na poziomie z ubiegłego miesiąca.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny wzrosły o 0,7 proc.

Inflacja w poszczególnych kategoriach

W przypadku żywności wzrost cen r/r wyniósł 7,2 proc., a w zestawieniu z miesiącem ubiegłym – 0,8 proc. Nośniki energii mają ceny wyższe o 7,9 proc. w stosunku do listopada 2022 r., jednak są tańsze o 0,1 proc. niż w październiku roku 2023.

Odwrotnie wygląda sytuacja paliw, które chociaż maja ceny wyższe niż miesiąc temu o 8,8 proc., to w zestawieniu z listopadem roku 2022 są tańsze aż o 5,7 proc.

Źródło: GUS

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...