TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grupa iliad będzie budować światłowody w Polsce

W 2020 r. grupa iliad przejęła Play. Teraz zamierza budować w Polsce światłowody. Pozwoli to przyspieszyć podłączenie Polaków do szerokopasmowego internetu.  

Iliad – francuski koncern telekomunikacyjny postanowił budować w Polsce sieć światłowodową. Według niego rynek FTTH ma duży potencjał i warto w niego inwestować.

W tym celu powołano spółkę typu FiberCo. Ma ona zajmować się doprowadzaniem światłowodów do domów. To konkurencja dla podobnej inicjatywy stworzonej przez Orange Polska.

Ale francuski koncern chce tworzyć infrastrukturę światłowodową tam, gdzie Orange nie dociera. W kręgu zainteresowań są 2 mln gospodarstw domowych.

Teraz Iliad szuka inwestora. Objąłby on większościowy pakiet w spółce. Tym samym zapewnione byłoby finansowanie inwestycji. A ma ona wynieść ponad 2 mld zł przez 10 lat. Możliwe jest także skorzystanie z dofinansowania unijnego.

Planowany model biznesowy oparty ma być na otwartym dostępie do infrastruktury. Sieć będzie udostępniona innym operatorom, by na jej bazie mogli oferować własne usługi.

Spółka planuje pierwsze przychody osiągnąć w 2022 r., a w 2025 r. – pierwsze zyski.

Średnia unijna penetracji rynku światłowodowego to 78 proc. W Polsce ta wartość osiąga 62 proc., więc jest sporo do nadrobienia. Idą za tym wyniki dostępu do szerokopasmowego internetu, które w Polsce wynoszą 76 proc,. natomiast e UE – 86 proc.

Dlatego Iliad uznaje, że jest w Polsce przestrzeń do wypełnienia jej działaniami. A ma na tym polu doświadczenie zdobyte we Francji. Tam jest liderem internetu szerokopasmowego. Podłączyła do sieci niemal 20 mln gospodarstw domowych.

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...