TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grill z ISP Forum #4

Dziś na ruszcie danie z ISP Forum nawiązujące do zeszłotygodniowego, acz dalej bardzo świeże. Mowa o przepisach blokowania stron internetowych związanych z nielegalnymi usługami hazardowymi. Wspomniane rozwiązanie to wynik nowelizacji Ustawy hazardowej. Co sądzą o tych przepisach polscy operatorzy?

O kontrowersjach powyższych przepisów alarmowała już w 2016 roku Fundacja Panoptykon, polska organizacja pozarządowa, której celem jest ochrona podstawowych wolności wobec zagrożeń związanych z rozwojem współczesnych technik nadzoru nad społeczeństwem.

Na forum operatorzy wydają się podzieleni. Dominują głosy, że obecne rozwiązania są fasadowe i nie działają. A może mają nie działać? Czemu ustawodawca nie przewidział możliwości obejścia zakazu za pomocą połączenia VPN? Jak rozwiązać kwestię tego, że potencjalnie zakazane strony powstają szybciej, niż są blokowane?

Zdaniem twórcy tematu jest to materia, która nadaje się na szerszą dyskusję w środowisku operatorów. Przepisy istnieją od kilku lat, ale nielegalny hazard w internecie nie zniknął. Zapewne dalej staje rządzącym kością w gardle. Warto jednak zauważyć, że Ministerstwo Finansów chwali się wynikami: szara strefa w grach kasynowych w 2020 r. spadła do 40,3 proc. a bukmacherka do 9,4 proc.

Temat jest na czasie, a politycy z wielu krajów w dalszym ciągu zastanawiają się nad rozwiązaniami, które mają za zadanie blokować określone witryny w sieci. Czy to prewencja, czy nadgorliwość?

Swoje zdanie możecie wyrazić na ISP Forum – dołączcie już teraz!

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też:

 

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze