Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grill z ISP Forum #3

Dziś serwujemy wątek na ISP Forum dotyczący prawa dostępu do Internetu, Starlinka i Elona Muska. Solidnie doprawiony polską ustawą hazardową.

Słowem wstępu: rząd Ugandy przeprosił obywateli za wyłączenie Internetu na kilka tygodni. Politycy argumentowali blackout sprawą wyborów, które akurat odbywały się w kraju. Użytownicy nie mieli dostępu do sieci i mediów społecznościowych.

“I jak ładnie pstryczkiem elektryczkiem można odciąć w kraju neta, a potem jeszcze zablokować dostęp do społecznościówek” – tymi słowami jeden z użytkowników forum rozpoczął dyskusję, a temat szybko rozwijął się w kierunku wolności Internetu. Warto zauważyć, że prawo do korzystania z globalnej sieci jest – zgodnie z rezolucją ONZ – jednym z podstawowych praw człowieka.

W kontekście Polski przypomniano rejestr hazardowy, który pojawił się w nowelizacji ustawy hazardowej z 2018 roku. W teorii rejestr ma uniemożliwianiać dostęp do stron internetowych z hazardem. Co, jeśli ktoś postawni użyć go w innym celu?

Czy jest skuteczne rozwiązanie problemu? Forumowicze zastanowili się na Starlinkiem od Elona Muska. “Internet z kosmosu” nie jest produktem idealnym, ale może być pomocny w rozwoju sieci, która nie jest zależna od polityczych rozgrywek. Pojawiły się też głosy krytyczne, że Starlink jest tylko kaprysem miliardera.

Wydaje się, że blackout Ugandy, za który nikt nie odpowie prawnie, to wstęp do niezwykle potrzebnej dyskusji. Pozwolę sobie dodać, że na grillowanie zasługują wszycy politycy, którym marzy się władza nad globalną siecią.

Czy rządy poszczególnych krajów zmierzają do pełnej kontroli Internetu? Dołącz do ISP Forum i przedstaw swoje zdanie!

Inne posty warte uwagi:

Zobacz też:

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....