TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google zwalnia. Setki osób tracą pracę

Google redukuje zatrudnienie. Zwolniono już kilkuset inżynierów z dwóch działów strategicznych. Powodem ma być wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Google należące do Alphabet Inc. Przeprowadza zwolnienia grupowe. Objęły one setki inżynierów, ale również innych pracowników w zespołach asystentów cyfrowych i zespołach sprzętowych. Jako powód swojej decyzji firma podaje chęć ograniczanie ogólnych kosztów firmy, by skoncentrować się na rozwijaniu sztucznej inteligencji.

Zwolnienia w Google spowodowane przez Microsoft i OpenAI

Microsoft i OpenAI, w którym ma udziały, wyprzedziły Google we wdrażaniu rozwiązań opartych o AI.

Bloomberg dotarł do informacji, ze szefowie Google w trakcie rozmów z inwestorami przedstawili plany, mające zmienić tę sytuację. Opierają się one o zidentyfikowanie miejsc pozwalających na redukcję kosztów, a tak uzyskane środki przeznaczyć na rozwój sztucznej inteligencji.

Przez drugą część 2023 r. część naszych zespołów dokonała zmian, przez które udało się poprawić wydajność oraz jakość pracy — napisano w oświadczeniu Google.

Ta poprawa wydajności i jakości pracy to zwolnienie 630 pracowników z Kalifornii. Pośród nich jest 25 dyrektorów działów. Związki zawodowe działające w Google podają, że w sumie zwolnienia dotyczą nawet ponad 1000 pracowników.

Sposobu na znalezienie funduszy potrzebnych na rozwój Barda i innych produktów opartych na AI Google szuka już od początku 2023 r. Już w tamtym momencie było wiadomo, że sposobem firmy na oszczędności są zwolnienia.

Widocznie od tej pory nie znaleziono innej drogi na udział w wyścigu o miano lidera AI. Tylko czy bez pracowników to się uda?

Źródło: businessinsider.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...