TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Google blokuje akcję przeciw Rosji

Najszerszą akcją w cyberprzestrzeni zaproponowaną przez Anonymous, a wykonywaną przez różnych użytkowników internetu, była ta z opiniami wpisywanymi w obiektach typu restauracje i puby w Mapach Google. Niestety technologiczny gigant negatywnie zareagował na taki sposób wykorzystania swojej aplikacji do walki z dezinformacją.

Haktywiści z Anonymous zaproponowali użytkownikom internetu ogólnoświatową akcje mającą walczyć z dezinformacją w Rosji i informować mieszkańców tego kraju o sytuacji w Ukrainie. Każdy mógł wejść poprzez Google Maps na restaurację czy pub w Rosji i wystawiając im opinie umieścić komentarz opisujący prawdę o tej wojnie.  

Jednak Google zareagowało bardzo negatywnie na tak prowadzoną kampanię walki z dezinformacją. Firma nie chce pozwolić na wykorzystywanie swoich aplikacji do takich działań.

– Ze względu na niedawny wzrost liczby przesyłanych treści w Mapach Google, które związane są z wojną w Ukrainie, wprowadziliśmy dodatkowe zabezpieczenia w celu monitorowania i zapobiegania publikacji treści naruszających nasze zasady odnoście aplikacji. Dlatego tymczasowo zablokowaliśmy możliwość publikacji nowych recenzji, zdjęć i filmów w tym regionie – czytamy w oświadczeniu przesyłanym serwisowi CNET przez Google.

Jak łatwo się domyślić taka decyzja Google wywołała krytykę, głównie osób, które w całą akcję się zaangażowały bezpośrednio, ale nie tylko. Jednak nikogo nie powinno dziwić, że dla wielkich korporacji pieniądze i wpływy są ważniejsze, niż zdecydowane opowiedzenie się po jakiejś stronie w przypadku konfliktów światowych. Takich jak mające miejsce w Ukrainie wojna.

Źródło: geekweek.interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...