TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Gdy smartfon zawodzi, telefon stacjonarny może uratować życie

Po raz kolejny mamy dowód na to, że złuda niezawodności technologii może nas wiele kosztować. Tym razem kosztem tego mogło być życie. A wszystko przez smartfon, który chociaż posiada wiele opcji i aplikacji, to jednak stał się bezużyteczny przy próbie wezwania pomocy do kobiety z wylewem.


Całe sytuacja wyniknęła w związku z problemami użytkowniczki telefonu Pixie 3 z systemem Android 11. Chciała ona wezwać pomoc do babci z wylewem. Niestety po wybraniu numeru alarmowego telefon nie połączył jej z operatorem. Poinformował przez  Asystenta Google użytkowniczkę, że wysłał jej lokalizację do służb ratunkowych. A później zaczął wyświetlać propozycje aplikacji pomocnych w sytuacji alarmowej.

To zablokowało możliwość rozmowy z operatorem linii alarmowej i podania mu dokładnego adresu, pod którym oczekiwała na pomoc. W końcu telefon zaproponował już tyle różnych opcji, ze się zawiesił i nie było możliwości wykonania kolejnego połączenia. Na szczęście w mieszkaniu był telefon stacjonarny, z którego wezwano pomoc.

Całą sprawę opisano w serwisie reddit. W ten sposób sprawa dotarła także do Google’a, który jest producentem telefonu i oprogramowania. Firma zbadała sprawę i okazało się, że problem jest wynikiem funkcjonowania na urządzenia aplikacji Microsoft Teams.

Do takiej sytuacji dochodzi, gdy telefon wyposażony jest w oprogramowanie Android 10 lub nowsze i zainstalowana jest aplikacja Microsoft Teams, ale w trybie wylogowania. Na razie nie wiadomo, czy problem występuje jedynie w USA, czy również w innych częściach świata.

Testy przeprowadzone przez użytkownika w Australii oraz przez spidersweb w Polsce nie wykazały podobnych problemów.

Google we współpracy z Microsoftem stara się usunąć usterkę.

Jednak sytuacja pokazuje po raz kolejny, że nowoczesne technologie, które mają nam ułatwiać życie, czasem działają wręcz odwrotnie.

Źródło: spidersweb.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...