TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Gaz, Vat i mObywatel

Od 1 stycznia 2023 r. gospodarstwa domowe, w których do ogrzewania wykorzystywane są paliwa gazowe, mogą złożyć wniosek o refundację zapłaconego podatku VAT za paliwa gazowe dostarczone w 2023 r. Odpowiedni formularz można wypełnić i wysłać korzystają z aplikacji mObywatel.

– Nawet 300 tys. Polaków będzie mogło skorzystać z refundacji VAT za paliwa gazowe. Najwygodniej załatwić to za pomocą aplikacji mObywatel. Odpowiedni wniosek jest już dostępny – zapewnia Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Kto może skorzystać z refundacji?

W przypadku refundacji zapłaconego podatku VAT przy paliwach gazowych istotne są kryteria dochodowe jak w przypadku dodatku osłonowego. Tym razem, żeby skorzystać z dofinansowania, należy spełnić dwa warunki:
– korzystać z ogrzewania gazowego i mieć zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) urządzenie grzewcze zasilane paliwami gazowymi,
– nie przekraczać dochodu w wysokości 2100 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 1500 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych.

Wniosek składa osoba, która zawarła umowę sprzedaży paliw gazowych lub też ma umowę kompleksową tj. jest odbiorcą wskazanym w fakturze VAT na dokumentacji związanej z dostarczaniem paliw gazowych. Może to zrobić przez aplikację mObywatel.

Do składania wniosku potrzebne są faktury VAT dokumentujące dostarczenie paliw gazowych w 2023 r. oraz dowód zapłaty za tę fakturę. Może być to zdjęcie lub PDF. Należy przygotować także dane własne oraz innych członków gospodarstwa domowego w przypadku gospodarstw wieloosobowych.

W celu złożenia wniosku w aplikacji mObywatel należy przede wszystkim uruchomić aplikację, a następnie wybrać ikonę „Złóż wniosek”.

Źródło: gov.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...