TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Firmy chcą zatrudniać kobiety na stanowiskach technicznych i inżynierskich

W zawodach technicznych dominują mężczyźni. Ale może się to zmienić. Tym bardziej, że 34 proc. firm chciałoby zatrudniać kobiety na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich i naukowo – technicznych.

Najnowszy raport firmy HRK Engineering & Manufacturing z badania “Kobieta w branży przemysłowej” wskazuje, że pośród firm wzrasta zainteresowanie zatrudnianiem kobiet na stanowiskach technicznych.

Na razie sytuacja jest daleka od docelowej. W 43 proc. firm kobiety to najwyżej 1/3 pracowników. W zaledwie 20 proc. kobiety stanowią 50 proc. pracowników.

W firmach w sektorze przemysłowym 71 proc. kobiet zajmuje stanowiska administracyjne, księgowe, szkoleniowe, marketingowe i związane z obsługą klienta. Tylko 29 proc. z nich pracuje w produkcji, montażu czy nadzorze jakości.

– W codziennej pracy zauważam, że kobiety biorące udział w prowadzonych przeze mnie procesach generalnie wybierają stanowiska związane ze wsparciem technicznym, wsparciem sprzedaży czy pracą w branżach FMCG, farmaceutycznej oraz chemicznej np. w obszarze produkcji, jakości i rozwoju produktu. Jednakże w praktyce i tak około 92 proc. projektów rekrutacyjnych z naszej specjalizacji jest obsadzanych przez mężczyzn  – mówi Kinga Ulko z HRK Engineering & Manufacturing.

Powodem tego stanu rzeczy – według ekspertki –  jest nie tylko obecność większej liczby mężczyzn na rynku pracy w tych obszarach. Wielu pracodawców nadal faworyzuje mężczyzna na stanowiskach inżynierskich.

Sytuacja ma się zmienić.

26 proc. firm planuje zatrudniać kobiety na stanowiskach wyższego szczebla. 34 proc. na stanowiskach specjalistycznych, inżynierskich i naukowo-technicznych. 71 proc. przedstawicieli firm deklaruje równość płci w swoich firmach.

Mówiąc o pracy nie można pomijać aspektu zatrudnienia. W tym obszarze nadal jest wiele do zrobienia.

Dane Europejskiego Urzędu Badań Statystycznych (Eurostat) wskazują, że w 2019 r. luka płacowa wynosiła 8,5 proc. Największa jest w tym działach gospodarki, w których więcej jest mężczyzn.

51 proc. działów HR deklaruje, że w firmie nie ma różnic płciowych w wynagrodzeniach. 26 proc. pracowników takie różnice zauważa.


Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...