TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – podsumowanie

Tysiące uczestników, setki ekspertów i gości uczestniczyło w 12. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Liderzy największych polskich firm wskazywali, ze kryzysowi nie można ulegać, ale wykorzystać do wzmocnienia firm.

Katowicki kongres kolejny raz był największym spotkaniem małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce i Europie. Miał dwie główne sceny i osiem ścieżek tematycznych.

Główne refleksje

Tegoroczny kongres miał dwie główne sceny: „Face the Challenge” i „Boost your Business”. Wiele wskazuje, że światowa gospodarka wejdzie niebawem, jeżeli już nie weszła w fazę kryzysu. Dwa lata pandemii i blisko rok wojny za naszą wschodnią granicą odciskają piętno na wskaźnikach ekonomicznych, powodując wzrost kosztów przedsiębiorców, windując ceny w sklepach, obniżając poważnie nastroje i konsumentów, i producentów. Puste portfele Polaków mogą oznaczać poważne spadki obrotów i straty wielu firm.

– Najwięcej pieniędzy zarobiłem podczas kryzysu, bo kryzys to zmiana, a zmiana to szansa i życzę państwu, żebyście tę szansę wykorzystali – mówił w czasie pierwszego dziś wystąpienia ekonomista Marek Zuber, ekspert Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej.

O tym jak zmierzyć się z wyzwaniem stworzonym przez pandemię i wojnę – spodziewanym kryzysem gospodarczym, dyskutowano w czasie panelu „Jak zarządzać biznesem w czasie wyzwań”. Kryzys wcale nie musi być dramatem przedsiębiorców – przekonywali jego uczestnicy.

Wyzwania i zmiany

– Czas wyzwań daje nam nowe możliwości i rozwiązania. Bardzo ważne jest, aby być blisko rynku i klienta i nigdy nie zatrzymywać tego, co może być wytworzone i wykorzystać ten potencjał. Trzeba zrozumieć zmiany, które zachodzą, zachowania konsumentów i  nowe postawy, które powstały w ostatnich latach w pandemii i po pandemii, bo wiele z nich uległo zmianie  – zauważał  Adam Mokrysz, prezes i CEO grupy Mokate.

Taką zmianą może być częstsze i odważniejsze delegowanie decyzji, a więc inne spojrzenie na  zarządzanie. – Bardzo ważne jest zarządzanie przez cele, takie które pracownicy chcą realizować i chcą wziąć za nie pełną odpowiedzialność. Przesunięcie odpowiedzialności niżej, nie jeden szczebel, a nawet dwa szczeble, czyli rozłożenie celów i pozostawienie pracowników samych sobie, co jest w pierwszej fazie ryzykowne, daje pozytywne efekty i bardzo zwiększa efektywność – zalecał Adam Marczak, dyrektor Skarbca Eurocash S. A.  Jego zdaniem poważne rezerwy tkwią w trybie pracy, bo praca zdalna – jak podkreślał, jest o wiele bardziej efektywna niż biurowa.

Trzeci z uczestników  dyskusji, Ireneusz Ozga, członek zarządu VICI Group opowiadał, że w jego firmie zdecydowano się  zdywersyfikować produkty i rynki zbytu. Sukces w kryzysie, jego zdaniem, to pochodna czterech składowych.

– Wizja, zrozumienie, jasność, zwinność – która z tych czterech jest kluczowa? Nie osiągniemy sukcesu, jeśli nie będziemy działać na każdym z tych szczebli prawidłowo – zaznaczał Ireneusz Ozga.

O energii

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw to również dyskusja o transformacji energetycznej. Dyskusja aktualna o tyle, że efektem wojny jest odcięcie dostaw gazu, wzrost cen surowców i pytania: czy dla bezpieczeństwa energetycznego nie należałoby poluzować  założeń  polityki klimatycznej.

Transformacja energetyczna polega nie tylko na odchodzeniu od paliw kopalnych i zastępowaniu tych paliw energetyką źródeł odnawialnych, ale także na uporaniu się z problemem, który dotyka nas globalnie, czyli nadmiernym zużyciem materiału, co widać na przykładzie plastiku zalegającego  wszędzie – akcentował  Adam Czyżewski, Główny ekonomista PKN Orlen.

 Wystąpieniom, debatom i dyskusjom 12. EKMŚP przysłuchiwało się kilka tysięcy zarejestrowanych uczestników. Bogaty program kongresu  liczył aż  77 paneli, wystąpień i warsztatów w których udział wzięli najbardziej doświadczeni menedżerowie.

Bez słuchania  ekspertów i praktyków biznesu  nie uda się znaleźć rozwiązań, które pomogą nam funkcjonować. Dlatego na naszym kongresie chcieliśmy pokazać różne drogi i doświadczenia z wielu  krajów i dziedzin po to, żeby zbudować kompetencje, które pomogą nam zrozumieć nową rzeczywistość, aby umiejscowić w niej rodzime przedsiębiorstwa podsumował Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizatora EKMŚP.

Spotkania

Katowickie święto przedsiębiorczości to nie tylko dyskusje ale również realne porady dla małych i średnich przedsiębiorstw. Temu służyć miała ulokowana w głównym hallu Strefa Eksperta. Tam na ich pytania odpowiadali pracownicy ZUS, administracji skarbowej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, PFRON, Funduszu Górnośląskiego czy Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Nawiązywaniu nowych znajomości i szukaniu  możliwości prowadzenia interesów zagranicą służyła strefa spotkań B2B zorganizowana wspólnie z Enterpise Europe Network. Przedstawiciele kilkudziesięciu państw umówili w sumie ponad 60 spotkań z Polakami. Polscy przedsiębiorcy wykorzystali również platformę online, by szukać kontrahentów w Chinach.

ISPortal był patronem medialnym tego wydarzenia.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...