TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Europarlament poparł program satelitów ochronnych

Parlament Europejski przyjął unijny program bezpiecznej łączności. Zakłada on rozmieszczenie satelitów UE w celu ochrony komunikacji rządowej. Cała sieć ma zostać uruchomiona w 2027 roku. Jednak pierwsze usługi pojawią się już w 2024 r.

W Paramencie Europejskim została zatwierdzona budowa pierwszej europejskiej wieloorbitalnej konstelacji satelitów. Projekt zdobył poparcie 603 europosłanek i europosłów przy sześciu głosach przeciw.

Celem programu bezpiecznej łączności na lata 2023-2027 jest budowa europejskiej wieloorbitalnej konstelacji satelitów – IRIS. Ma on zapewnić bezpieczeństwo komunikacji władz oraz służb kryzysowych. Jego zadaniem będzie także zwiększenie autonomii UE na Ziemi i w kosmosie. Co ma niebagatelne znaczenie z uwagi na cyberbezpieczeństwo.

Na program przewidziano 2,4 mld euro. Jego realizacja odbędzie się we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i europejskim przemysłem kosmicznym. Budowa całości przedsięwzięcia ma się zakończyć do 2027 roku. Powstanie wtedy zarówno infrastruktura kosmiczna, jak i naziemna. Jednak pierwsze usługi na rzecz władz publicznych będą dostępne w ramach programu już e 2024 roku.

Po przegłosowaniu programu przez Parlament Europejski musi on zostać zatwierdzony przez Radę UE.

Źródło: PAP, forsal.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...