Europarlament poparł program satelitów ochronnych

25

Parlament Europejski przyjął unijny program bezpiecznej łączności. Zakłada on rozmieszczenie satelitów UE w celu ochrony komunikacji rządowej. Cała sieć ma zostać uruchomiona w 2027 roku. Jednak pierwsze usługi pojawią się już w 2024 r.

W Paramencie Europejskim została zatwierdzona budowa pierwszej europejskiej wieloorbitalnej konstelacji satelitów. Projekt zdobył poparcie 603 europosłanek i europosłów przy sześciu głosach przeciw.

Celem programu bezpiecznej łączności na lata 2023-2027 jest budowa europejskiej wieloorbitalnej konstelacji satelitów – IRIS. Ma on zapewnić bezpieczeństwo komunikacji władz oraz służb kryzysowych. Jego zadaniem będzie także zwiększenie autonomii UE na Ziemi i w kosmosie. Co ma niebagatelne znaczenie z uwagi na cyberbezpieczeństwo.

Na program przewidziano 2,4 mld euro. Jego realizacja odbędzie się we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną i europejskim przemysłem kosmicznym. Budowa całości przedsięwzięcia ma się zakończyć do 2027 roku. Powstanie wtedy zarówno infrastruktura kosmiczna, jak i naziemna. Jednak pierwsze usługi na rzecz władz publicznych będą dostępne w ramach programu już e 2024 roku.

Po przegłosowaniu programu przez Parlament Europejski musi on zostać zatwierdzony przez Radę UE.

Źródło: PAP, forsal.pl