TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

E-usługi w 2020 roku

Rok 2020 był rekordowym rokiem cyfrowym. Codziennie ponad 11 tysięcy Polaków zakładało profil zaufany, a do urzędów trafiało prawie cztery tysiące elektronicznych pism ogólnych.

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. dokładnie 4 174 206 Polaków założyło profil zaufany. Stanowi to niemal połowę- bo aż 47% – wszystkich aktywnych obecnie profili zaufanych. Jest to też spory wzrost w stosunku do lat poprzednich. W 2020r. założono o dwa miliony więcej profili zaufanych niż w 2019r i o niemal trzy miliony więcej niż w roku 2018.

Profil zaufany

Profil zaufany (PZ) jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie. Jest on niezbędny  jeśli chcemy załatwiać sprawy urzędowe online.

Minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wyjaśnia znaczenie profilu zaufanego:

– Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego.

Profil zaufany stanowi zatem nasze elektroniczne dane niezbędne do naszej identyfikacji. Każdy może mieć tylko jeden profil zaufany, gdyż przypisany on jest do naszego numeru PESEL. Ważny jest 3 lata od momentu założenia. Dlatego ważne jest, by sprawdzać ważność swojego profilu zaufanego, by w razie potrzeby założyć nowy.

W 2020 roku, w którym wiele spraw musieliśmy załatwiać online, profil zaufany założyła rekordowa liczba obywateli. Codziennie było to ponad 11 tysięcy, a na samym początku pandemii w kwietniu 2020r. w ciągu miesiąca założono ich 602 739.

Jakie sprawy można załatwić posiadając profil zaufany?

Najpopularniejszą e-usługą w 2020 roku byłą możliwość wysłania pisma ogólnego. Przez 12 miesięcy trafiło ich do urzędów aż 1 432 770. Każdego dnia Polacy pisali średnio 3914 takich pism. To w sumie prawie 900 tys. więcej niż w roku poprzednim. Usługa ta była najpopularniejsza w listopadzie, gdy zdecydowało się z niej skorzystać  143 942 razy.

Polacy często korzystali też z e-usługi uzyskiwania odpisu aktu stanu cywilnego. Dokonano tego 197 967 razy, a w roku 2019 zaledwie 52 882 razy. I tutaj również rekordowym miesiącem był listopad z 1319 wnioskami w tej sprawie.

Dowód osobisty przez internet

W 2020 roku złożono dwa razy więcej wniosków online o dowód osobisty niż w roku poprzednim. Przez cały rok pojawiło się 33 960 takich wniosków. Najczęściej w tej sposób dowód osobisty załatwiano w czerwcu – 32 744 wnioski, lipcu – 32 255 i wrześniu – 160 486.

W sprawach związanych z dowodem osobistym dostępna jest także e-usługa umożliwiająca zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego powiązana z unieważnieniem dowodu. W roku 2020 skorzystano z niej 43 942 razy (to o 17 tys. więcej niż w roku 2019). A najwięcej takich wniosków, bo aż 435 wpłynęło tuż po majówce czyli w dniu 4 maja.

Dzieci, mieszkania i samochody

Przez internet Polacy zgłaszali także urodzenie dziecka i to aż 146 989 razy. To niemal 102 tysiące więcej niż w roku poprzednim. W ten sposób najwięcej dzieci zgłoszono w kwietniu – 17 231 i stanowiło to ponad 60% wszystkich urodzeń w tym miesiącu.

– Rodzice coraz chętniej korzystają z tej e-usługi. W 2020 roku zgłoszono online narodziny niemal 50% wszystkich, urodzonych w ubiegłym roku noworodków. – mówi minister Marek Zagórski.

Na stronie rządowej dostępne są także e-usługi meldunkowe. Dzięki profilowi zaufanemu można w ten sposób zameldować się na pobyt stały lub czasowy oraz wymeldować bez wizyty w urzędzie. Polacy przez cały rok dokonali tego 176 346 razy. W roku 2019 było to 63 237 razy.
Najczęściej przez e-usługi meldowaliśmy u wymeldowywaliśmy się w kwietniu, czerwcu i listopadzie.

2020 rok to także zgłaszanie online zbycia i nabycia aż 601 297 pojazdów.

Nie ma wątpliwości, że pandemia i problemy z bezpośrednim załatwianiem wszelkich spraw urzędowych z powodu lockdownu zwiększyły zainteresowanie obywateli e-usługami. 

– Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal.– mówi minister Marek Zagórski

Pełną listę spraw urzędowych, które można załatwić przez internet dzięki profilowi zaufanemu znajdziemy  na portalu: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/e-uslugi

Źródło: www.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...