W sejmie przegłosowano projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur i trafi on do podpisu prezydenta. Pierwsza faza wdrożenia e-faktury zacznie się 1 stycznia 2022 r. W tym czasie korzystanie z niej przez przedsiębiorców będzie dobrowolne. Obowiązkowe stanie się w 2023 r.
E-faktura to szybszy o 1/3 zwrot podatku VAT – czas skróci się z 60 do 40 dni. Pozostanie ona również w bazie danych Ministerstwa Finansów, a dzięki temu nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu.
– Udostępniając przedsiębiorcom e-fakturę, dołączamy do grona europejskich liderów nowoczesnych e-usług administracji. Polska będzie czwartym krajem UE, który ją wdroży. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Ponadto wprowadzenie e-faktury ma pomóc w walce z wyłudzaniem VAT. Tempo wykrywania takich naruszeń będzie skrócone do tygodni.
Uchwalone zostały również zmiany w fakturowaniu będące częścią SLIM VAT 2.
Dotyczą one chociażby braku obowiązku zamieszczania oznaczenia „Duplikat” w sytuacji zniszczenia lub zaginięcia faktury pierwotnej. Nie będzie też obowiązku umieszczania informacji „Faktura korygująca” albo „Korekta” na fakturach korygujących.
– SLIM VAT 2 to pakiet postulowanych przez rynek uproszczeń i ułatwień w podatku VAT – mówi Jan Sarnowski. – Ustawa o e-fakturze wprowadza zapowiedziane w ramach pakietu SLIM VAT 2 zmiany w fakturowaniu, które oszczędzą firmom wielu formalności – dodaje wiceminister.
Źródło: gov.pl