Dzięki współpracy władz i firm internet wrócił do Chersonia

100
Ukraina

30 kwietnia odkryto, że okupowany przez Rosję Chersoń jest niemal całkowicie odcięty od internetu. Problem mieli różni dostawcy tacy jak Ukrtelecom, Kyivstar i Volia. Na szczęście dzięki współpracy władz i firm udało się Chersoniowi przywrócić dostęp do sieci.

Specjaliści NetBlocks -organizacji zajmującej się monitorowaniem dostępu do sieci odkryli 30 kwietnia 2022 r. niemal całkowite odcięcie Chersonia od internetu.

Operator telefonii komórkowej Vodafone poinformował o celowym działaniu zakłócającym. Ale problemy dotyczyły też innych dostawców takich jak Ukrtelecom, Kyivstar czy Volia.

Dzięki regionalnemu dostawcy Skynet (Khersontelecom) udało się przywrócić częściowy dostęp do sieci już 1 maja. Jednak łączność kierowana byłą przez rosyjski segment internetu, co oznaczało podporządkowanie się rosyjskim przepisom i cenzurze.

Dalsze prace pozwoliły przywrócić pełną łączność z pominięciem infrastruktury rosyjskiej. Świadczenie usług wznowiło trzech głównych operatorów regionu.

Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow odpowiedzialny za cyfryzację i cyberbezpieczeństwo stwierdził, że powrót do internetu do okupowane przez Rosję Chersonia możliwy był jedynie dzięki „wybitnej współpracy władz lokalnych i firm telekomunikacyjnych”.


Źródło: cyberdefence24.pl