TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

DuckDuckGo AI Chat – alternatywa dla ChatGPT

DuckDuckGo AI Chat jest konkurencja dla ChatGPT. Różnić ma się wysokim poszanowaniem dla prywatności. I do tego jest po polsku.

DuckDuckGo jest amerykańską firmą zajmująca się rozwojem prywatnych usług. Jedną z nich jest wyszukiwarka o takiej samej nazwie. Twórcy zapewniają, że nie gromadzą żadnych danych na temat swoich użytkowników. Teraz to samo podejście ma charakteryzować nowego chata AI od firmy.

Nowy Chat AI od DuckDuckGo

DuckDuckGo w celu stworzenia chatbota wykupiło popularne duże modele językowe od swoich partnerów. Obsługa odbywa się poprzez własne serwery pośredniczące firmy. Ukrywają one IP czy jakiekolwiek inne dane użytkownika przed dostawcą usługi. Rozmowy są anonimizowane i nie ma możliwości wykorzystania ich do trenowania AI.

DuckDuckGo AI Chat pozwala on na ręczną zmianę używanego modelu. W trakcie uruchomienia wybiera się między LLM-ami jak:
– GPT-3.5 Turbo firmy OpenAI,
– Claude 3 Haiku firmy Anthropic,
– Llama 3 70B firmy Meta,
– Mixtral 8x7B firmy Mistral AI.

Najpopularniejszy jest GPT-3.5 Turbo.

Żaden z modeli nie pozwala na prowadzenie konwersacji głosowej czy analizowanie obrazów. Na razie trzeba postawić wyłącznie na komunikację tekstową. Ale twórcy pracują nad rozwojem swojej usługi i wdrożeniem „bardziej zaawansowanych modeli”. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może to wiązać się z dodatkową opłatą.

Na razie usługa jest darmowa, chociaż obarczona bliżej nieokreślonymi dziennymi limitami. Można z niej skorzystać na stronach duck.ai oraz duckduckgo.com/chat.

Jednak najmocniejszą stroną nie ma być bogactwo zastosowanych rozwiązań i technologii, ale szacunek dla prywatności użytkowników. Chociaż dostawcy modeli mogą „tymczasowo” przechowywać historie chatów na swoich serwerach, to DuckDuckGo zapewnia, że nie mają możliwości powiązania ich z konkretnymi osobami.

Źródło: benchmark.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze