TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Drugi etap Narodowego Programu Szczepień: rejestracja seniorów 80+ i awaria formularza zgłoszeniowego dla pozostałych

Dzisiaj rozpoczyna się kolejny etap szczepień przeciw COVID-19. Od 15 stycznia na konkretny termin mogą zarejestrować się osoby powyżej 80 lat. Tydzień później taką możliwość będą miały osoby w wieku 70+. W nocy miał też ruszyć formularz online zgłoszeń dla chętnych na szczepienia, którzy są wieku 18-69 lat. Jednak tutaj zaczęło się od awarii.

Formularz umożliwiający zapisanie się do kolejki szczepień niezależnie od wieku miał ruszyć dokładnie o północy z 14 na 15 stycznia. Niestety zamiast formularza o tej godzinie pojawił się na stronie komunikat o przerwie technicznej.
“Przepraszamy, formularz zgłoszenia chęci szczepienia przeciw COVID-19 jest aktualnie niedostępny. Trwają prace serwisowe. Dostępność formularza zostanie wkrótce przywrócona”.

Nie pomagało odświeżanie strony, czego wiele osób bezskutecznie próbowało. Ci, którzy próbowali się dodzwonić  w tym momencie na infolinię przekonali się, że ta droga kontaktu również jest odcięta.

Awaria ze strony została usunięta kilkadziesiąt minut później, ale chociaż formularz był widoczny, to rejestracja nadal nie przebiegała bezproblemowo. Przeciążony system zawieszał się, a wiele osób przez kilka godzin nie otrzymało maila potwierdzającego zapis.

Można zadawać sobie pytanie, czy to dobrze, że system miał ruszyć o północy? Ci, którzy chcieli się zarejestrować w pierwszej kolejności niezależnie od wieku, czekali do tego momentu, a potem walczyli z systemem czasem przez 2 godziny.  Wydaje się, że start np. o 7:00 rano byłby lepszy. Jednak nie ma gwarancji, że w tym wypadku nie doszłoby do zawieszenia systemu i proces od początku przebiegałby sprawnie. Na szczęście obecnie formularz na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/zgłoszenie  jest dostępny.

Za jego pomocą każdy w wieku 18-69 może zgłosić chęć zaszczepienia się. W formularzu należy podać  imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu.

Należy jednak pamiętać, że zgłoszenie nie jest tym samym co rejestracja. Zapisani tą drogą do programu dostaną maila z informacją, kiedy ruszą szczepienia dla ich grupy wiekowej lub zawodowej i dopiero wtedy będą mogli dokonać rejestracji na konkretny termin szczepień.

Takiej rejestracji już dzisiaj mogą natomiast dokonać osoby po 80 roku życia. Mają one trzy sposoby na zapisanie się na konkretny termin szczepienia:

  1.  Telefon na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
     Tym sposobem można się zarejestrować samodzielnie lub może seniora zarejestrować ktoś z rodziny. Do zapisu wystarczy numer PESEL i numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.

  2. Rejestrację elektroniczną poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
    System proponuje  pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu osoby się rejestrującej. Jeśli proponowane terminy takiej osobie nie pasują lub chciałaby się zaszczepić w innym punkcie (nawet w innym mieście)- jest taka możliwość. Należy skorzystać z wyszukiwarki na stronie i znaleźć dogodną datę i lokalizację. Po rejestracji także w tym wypadku zostaje przesłany potwierdzający ją SMS.

  3. Kontakt z  wybranym punktem szczepień

22 stycznia ruszą rejestracje na szczepienia osób, które skończyły 70 lat.
Same szczepienia tych grup wiekowych zaczną się 25 stycznia 2021 roku.

Źródła: www.gov.pl,
https://www.onet.pl/informacje

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...