TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Digital Day 2021

Digital Day to coroczna konferencja organizowana przez Komisję Europejską. Tegoroczna edycja odbyła się online. Wziął w niej udział Krzysztof Szubert, pełnomocnik premiera RP ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.

Digital Day na celu stworzenie platformy do przyspieszenia transformacji cyfrowej wśród państw członkowskich UE i poza nią. Ma to przynieść korzyści społeczne oraz ekonomiczne. Edycję 2021 poprowadził Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego wraz z prezydencją portugalską w Radzie UE.

Głównym tematem były aktualne wyzwania sektora  cyfrowego w Unii Europejskiej.

W tym roku odbyły się trzy panele zwieńczone podpisaniem deklaracji definiujących wspólne cele w danych obszarach. Deklaracje zawierają zobowiązania dla ich osiągnięcia.

Pierwszy panel dotyczył wykorzystania danych w UE. Po nim pojawiła się deklaracja „European Data Gateways Declaration”. Zachęca ona do rozwoju infrastruktury potrzebnej do zarządzania danymi.

Na drugim panelu mówiono o wspieraniu cyfrowych startupów w UE. Deklaracja „The EU Startup Nations Standard Declaration” zobowiązuje do propagowania wśród takich startupów najlepszych praktyk pozwalających im na sukces w skali globalnej.

Trzeci panel to kwestie  ekologicznej i cyfrowej transformacji UE. Do inwestycji w ekologiczne i cyfrowe technologie w ramach działań na rzecz klimatu zobowiązuje „The Declaration on a Green and Digital Transformation of the EU”.

Krzysztof Szubert w ramach Digital Day brał udział w dyskusji poświęconej zarządzaniu danymi w Unii Europejskiej – „European Data Gateways”. Podkreślał on potencjał UE do bycia światowej klasy centrum danych.

– W tym celu Unia Europejska powinna wykorzystać możliwości inwestycyjne prywatnych firm. Podejście oddolne do tworzenia europejskich centrów danych przyniosłoby korzyści obu stronom i przyspieszyłoby opracowywanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań cyfrowych – powiedział pełnomocnik premiera ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej.

Wyraził on także poparcie dla tworzenia międzynarodowych, transgranicznych partnerstw cyfrowych. Wspomniał o współpracy Grupy Wyszehradzkiej na rzecz projektów cyfrowych i przechowywania oraz przetwarzania danych .

Uzupełnieniem tegorocznych dyskusji było także zainicjowanie Europejskiej Koalicji na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji (European Digital Green Coalition). Deklaracje do pobrania na stronie:https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/digital-day-2021–cyfrowe-wyzwania-ue

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...