TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Decyzja UKE w sprawie latarni oświetleniowych

Prezes UKE wydał decyzję dotyczącą warunków dostępu dla KOL-NET do słupów oświetleniowych i latarni oświetleniowych w Kole. Należą one do Oświetlenia Ulicznego i Drogowego sp. z o.o. z siedzibą w Kaliszu. Ta decyzja może mieć znaczenie dla wszystkich operatorów telekomunikacyjnych zmagających się z podobnymi problemami.

KOL-NET złożył wniosek o decyzję do Prezesa UKE z uwagi na brak możliwości porozumienia z zarządzającą infrastrukturą firmą. Chodziło o dostęp do latarni ulicznych w całym mieście. A OUID odmawiało zawarcia umowy. Argumentem było podłączenie latarni do sieci jedynie kablami doziemnymi. Miały one być nieprzystosowane do kabli napowietrznych.

UKE przeprowadził analizę dostępu infrastruktury firm energetycznych. Porównał odpowiednie przypadki podbudowy oświetleniowej z podwieszanymi kablami telekomunikacyjnymi. Na tej podstawie wydał decyzje o przyznaniu dostępu dla KOL-NET-u. Nie tylko sytuacja dostępu jest adekwatna do tej, jaka ma miejsce przy OSD, ale także stawka została przez UKE ustalona na podstawie tej obowiązującej przy słupach energetycznych. Jest to 1,73 zł/mc za słup.

Prezes UKE uznaje, że wydanie tej decyzji korzystnie wpłynie na większą efektywność wykorzystywania istniejącej już infrastruktury technicznej. Pozwoli to zmniejszyć koszty świadczenia usług telekomunikacyjnych, a także przyspieszy rozpoczęcie dostarczania usług dla tych konsumentów, do których jeszcze one nie docierają.

Samo OUiD świadczy usługi oświetleniowe dla ponad 100 samorządów gminnych, a to przekłada się na 31 tysięcy słupów oświetleniowych. Znajdują się one w województwie wielkopolskim, łódzkim i dolnośląskim.

Źródło: bip.uke.gov

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...