TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Opozycja zgłasza poprawki do projektu ustawy o otwartych danych

W środę poprawki do rządowego projektu ustawy o otwartych danych i ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego złożyli przedstawiciele opozycji. Jedną z nich jest poprawka uwalniająca do ponownego wykorzystania kod źródłowy oprogramowani, który wytworzony został na potrzeby zadań publicznych.

Odpowiedzialnymi za składanie poprawek są kluby Lewicy, Polski 2050 i klubu parlamentarnego Koalicji Polskiej.

Poprawkę dotyczącą uwolnienia kodu źródłowego złożył poseł Adrian Zandberg. Mówił też o konieczności udostępniania innych elementów programów komputerowych tworzonych w ramach realizacji zadań publicznych.

W imieniu klubu KP poprawki legislacyjne złożył poseł Dariusz Kurzawa. Poprawko rozszerzające katalog podmiotów zobowiązanych do udostępniania danych złożył Michał Gramatyk z Polski 2050.

Złożenie poprawek spowodowało ponowne odesłanie projektu do Sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Projekt ustawy ma dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystywania informacji sektora publicznego.

Celem ustawy jest zwiększenie podaży otwartych danych i stworzenie optymalnego otoczenia regulacyjnego dla efektywnego wykorzystania informacji sektora publicznego. Posiada on bowiem duże ilości wartościowych zasobów takich jak dane o mobilności, meteorologiczne, ekonomiczne czy finansowe.

 Źródło: www.cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...