Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dane użytkowników Facebooka sprzedawane przez bota na Darknecie

Ponad 500 milionów numerów telefonów wraz z numerami IP wykradzionych użytkownikom Faceboooka trafiło do sprzedaży w Darknecie. Ich ceny zaczynają się o 20 dolarów. Jeśli ktoś decyduje się na zakupy większej liczby numerów – może dostać zniżkę.

Sytuacja została zauważona przez Alona Gala, który jest współzałożycielem i dyrektorem ds. technologii w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem Hudson Rock. Informację wrzucił na Twittera.

Portal Gizmo poinformował, że źródłem wykradzionych danych może być niezabezpieczony serwer Facebooka, na którym przechowywano informacje o kontach. Jednak luka ta była zauważona już w 2019 roku i szybko naprawiona.

Alon Gal  natomiast podejrzewa, że lukę wykorzystano do stworzenia bazy 533 milionów kont, a teraz sprzedaje je bot. Oferta trafia do 19 krajów.

– To bardzo niepokojące, gdy taka baza danych jest sprzedawana w społecznościach cyberprzestępczych, poważnie szkodzi naszej prywatności i na pewno będzie wykorzystywana do smishingu i innych oszukańczych działań złych podmiotów – powiedział w rozmowie z Motherboard Gal.

Cyberprzestępcy po wykradzeniu danych skonstruowali bota Telegrama. Działa on jak wyszukiwarka. Kupcy mogą korzystać z niego szukając numerów telefonów odpowiadających numerom IP lub szukać IP poprzez numery telefonów.  Pełne informacje są odblokowywane po zapłaceniu. Ale cena 20 dolarów nie jest wygórowana.

Źródło: https://www.dobreprogramy.pl/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Konkurencja dla YouTube’a – czym jest PeerTube?

YouTube stał się dominująca platformą, na której znajdują się różnego rodzaju treści wideo. Jednak...

Aplikacje na uniwersytety – MyUniLodz

Powstała specjalna aplikacja Uniwersytetu łódzkiego. MyUniLodz pozwala na smartfonie sprawdzić wszystkie informacje dotyczące uczelni...

Krypto scam

W 2023 roku inwestujący w kryptowaluty stracili setki tysięcy złotych. I to nawet...

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...