TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Dane miliona kart płatniczych w sieci

W sieci udostępniono dane miliona kart płatniczych. To swoista akcja promocyjna cyberprzestępców. Eksperci Cyble sprawdzają, kto może być zagrożony. A sprawa dotyczy kart z całego świata.

W wycieku pojawiły się karty wykradzione w latach 2018-2019. Dlatego problem nie dotyczy osób, które swoje karty otrzymały w latach 2020-2021.

Bleeping Computer informuje, że niektóre mogły zostać wykradzione poprzez złośliwe oprogramowanie czy oraz ataki “magecart” na strony internetowe.

Ujawnione w wycieku karty płatnicze wykradziono w latach 2018-2019. Jeśli w 2020 lub 2021 roku odebraliśmy nową, to nie ma się czego obawiać. Jak informuje Bleeping Computer, część z wykradzionych danych mogła zostać uzyskana poprzez złośliwe oprogramowanie oraz ataki “magecart” na strony internetowe. Proces zdobywania i handlu danymi kart płatniczych nazywa się “carding”.

Zdobywanie danych kart płatniczych i handel nimi nazywa się „carding”. A nowy rynek kart płatniczych nazwano AllWorld Cards. To jego twórcy opublikowali dane z kart. Według ich informacji 27-28 proc. kart z listy jest nadal aktywnych. Informacje ekspertów z włoskiej firmy D3Labs są jeszcze mniej optymistyczne. Według nich aktywnych jest nawet 50 proc. tych kart.

A dane kosztują niewiele, bo za jedną kartę opłata wynosi od 0,3 do 14,4 dolara.

Sprawą interesuje się nie tylko D3Labs, ale też firma Cyble, która analizuje paczkę i ustalenia przekazuje serwisowi BleepingComputer. Dzięki temu wiadomo, że wyciek zawiera numery kart kredytowych, daty wygaśnięcia, CVV, nazwiska, kraje, stany/województwa, miasta, adresy, kody pocztowe dla każdej z nich oraz numery e-mail/telefonów.

Pośród  400 tysięcy przeanalizowanych kart są należące do State Bank of India (44654), JPMorgan Chase Bank (27440), BBVA Bancomer (21624), Toronto-Dominion Bank (14647) czy Poste Italiane Spa (BANCO POSTA) (14066).

Pośród oferowanych kart znajduje się także 3600 kart płatniczych z Polski. Dzięki bazie danych na amibreached.com można sprawdzić, czy problem dotyczy naszej karty.

Dla bezpieczeństwa dobrze jest też regularnie sprawdzać wyciągi z kart płatniczych.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...