TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy w 2023 roku Polki były zadowolone ze swojej pracy?

Raport „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” pokazuje, że kobiety w Polsce pracują ciężko, długo i nie są zadowolone ze swojego wynagrodzenia. Aż 64 proc. z nich uznaje, ze zarabiają za mało. W przypadku ponad 30 proc. zarobki zmalały przez inflację.

Raport „Bizneswoman Roku: Polki i przedsiębiorczość 2023” powstał na zlecenie organizacji Sukces Pisany Szminką. Pokazuje on trudną sytuację kobiet na rynku pracy w minionym roku.

U 30 proc. badanych zarobki spadły z uwagi na inflację. Podwyżka płacy minimalnej nie dotyczy każdego. W niektórych przypadkach pensja, która do tej pory była wyższe nagle znajduje się właśnie na tej wysokości. Dla 18 proc. kobiet spadek ich przychodów był znaczny, dla 12 proc. – nieznaczny, chociaż zauważalny. Tylko co trzecia kobieta twierdzi, że niezależnie od inflacji i innych czynników obecnych na rynku jej zarobki utrzymują się na tym samym poziomie.

25 proc. kobiet może pochwalić się wzrostem dochodów.

Nic zatem dziwnego, że 64 proc. kobiet nie jest zadowolonych ze swoich zarobków. 35 proc. nie jest z nich zadowolonych zdecydowanie. Co trzeba badana jest odmiennego zdania.

Wiele kobiet, chociaż nie jest zadowolonych z zarobków, ma problemy w negocjowaniu wyższych pensji. 58 proc. badanych stwierdziło, że ma problemy z proszeniem o podwyżkę.

Trudne czasy tworzą silnych ludzi, silni ludzie tworzą dobre czasy – ta sentencja bardzo dobrze obrazuje współczesny wizerunek przedsiębiorczości Polek, które mimo trudności co roku przedstawiają nam swoje niezwykle ciekawe i innowacyjne projekty – mówi Olga Kozierowska, pomysłodawczyni konkursu Sukces Pisany Szminką Bizneswoman Roku.

Chociaż kobiety nie mają satysfakcji z zarobków, to jednocześnie pracują coraz więcej. 41 proc. przyznało się do tego, że w 2023 r. pracowały więcej niż rok wcześniej. 45 proc. badanych kobiet przyznało, że pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo.

Źródło: PAP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze