TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Temu łamie polskie przepisy?

Temu jest chińskim serwisem, które wciąż zyskuje na popularności. Jednak jego działania nie do końca są przejrzyste. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami może naruszać dyrektywę Omnibus. Sprawę bada Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Temu jest chińską platformą sprzedażową, która zyskuje na popularności. Jednocześnie nie działa w sposób przejrzysty i klarowny i już wcześniej pojawiały się podejrzenia dotyczące braku bezpieczeństwa robienia na niej zakupów.

Teraz klienci zaczęli zgłaszać skargi do UOKiK w związku z możliwością naruszenia dyrektywy Omnibus przez Temu. Zgodnie z nią sprzedawca musi poinformować, jaka była najniższa cena przecenionego produktu czy usługi w okresie 30 dni przed aktualną obniżką. Jeśli oferty e-commerce są odpłatnie wyróżnione na stronie, musi to być specjalnie oznaczone.

Klienci nie są przekonani, że Temu stosuje te przepisy właściwie. Także media donoszą o problemach platformy ze stosowaniem się do unijnej dyrektywy.

Sprawę zbada UOKiK

–Jesteśmy w trakcie analizy sygnałów, które do nas trafiły. Cztery pochodzą od konsumentów, jeden od przedsiębiorcy. Trzy z nich dotyczą naruszenia dyrektywy Omnibus – informuje Kamila Guzowska z UOKiK.

Urząd ma wątpliwości co do prawidłowości praktyk, jakie stosuje Temu. Problem jest tym większy, że na naszym rynku platforma odnotowuje spore wzrosty. Zgodnie z szacunkami korzysta z niej już 3,7 mln osób.

Źródło: Wirtualne Media, businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...