TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy Santander odzyska dane od hakerów?

Bank Santander padł ofiarą ataku hakerskiego. Teraz hakerzy oferują mu możliwość odkupienia skradzionych danych pracowników, klientów i kart kredytowych. Ogłoszenie zamieszczone w Darknecie pozwala jednak na wykupienie danych nie tylko samemu bankowi, ale też każdemu potencjalnie zainteresowanemu.

W połowie maja bank Santander  został zaatakowany przez hakerów. Hiszpańska centrala Santandera zawiadomiła o incydencie hiszpańską Krajową Komisję ds. Rynku Papierów Wartościowych (CNMV). Zapewniono jednocześnie, że zostały wdrożone wszelkie środki mające na celu zarządzaniem incydentem. Zablokowano dostęp do bazy danych i wzmocniono zapobieganie oszustwom w celu ochrony klientów.

Po dwóch tygodniach bank otrzymał możliwość wykupienia skradzionych danych pracowników, klientów i kart kredytowych. Grupa hakerów zamieściła odpowiednie ogłoszenie w Darknecie. Za dane żądają 2 mln dolarów.

Jednak nie tylko Santander może wykupić wykradzione dane, pośród których znajdują się:
– numery kont 30 milionów klientów,
– numery kart kredytowych 28 milionów osób,
– salda sześciu milionów rachunków,
– dane osobowe ponad 220 tysięcy zatrudnionych w Grupie Santander osób.

Z oferty może skorzystać każdy zainteresowany. Także inni przestępcy.

Wyciek dotyczy trzech krajów

Jak widać wiele osób korzystających z bankowości Santander może czuć się zagrożonych. Sam bank potwierdził, ze wyciek dotyczy danych kart kredytowych, danych wszystkich obecnych i niektórych byłych pracowników.

Zapewnia jednak, że nie zostały wykradzione informacje transakcyjne, dane uwierzytelniające czy hasła do bankowości internetowej. Problem dotyczy klientów banku w Hiszpanii, Chile i Urugwaju. Klienci w pozostałych krajach, a właściwie ich dane mają być bezpieczne.

Odpowiedzialny za atak jest kolektyw „ShinyHunters”. Niedawno przeprowadził on atak również na Ticketmaster – kalifornijską platformę sprzedaży biletów na wydarzenia na całym świecie. Incydent mógł dotyczyć danych nawet 560 milionów użytkowników tego portalu internetowego.

„ShinyHunters” byli powiązani również z cyberatakami na spółkę AT&T i na sieć Pizza Hut.

Źródło: biznes.interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...