TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy chiński start-up wygra z ChatGPT?

Kai-Fu Lee to inwestor, który wspierał Google i Microsoft w zadomowieniu się na rynku chińskim. Teraz twierdzi, że jego nowy start-up 01.AI tworzy aplikację generatywnej sztucznej inteligencji, które prześcigną konkurencję.

W lipcu 2023 roku Meta wypuściła Llama 2. To model sztucznej inteligencji podobny ChatGPT. W listopadzie 2023 r. natomiast nieznany szerzej start-up z Pekinu – 01.AI – zaprezentował własny model aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji, który przewyższa Llama 2. Chiński produkt zajmuje czołowe miejsca w rankingach używanych do porównywania mocy modeli sztucznej inteligencji.

01.AI zaskakuje rynek

Założycielem i dyrektorem generalnym start-upu 01.AI jest Kai-Fu Lee. To inwestor, który wspierał Google i Microsoft w wejściu na chiński rynek. Jeszcze jednak przed założeniem spółki Microsoftu w Pekinie zajmował się badaniami nad sztuczną inteligencją. Do 2009 r. kierował też chińskim oddziałem Google.

Teraz odpowiada za pojawienie się modelu aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji sygnowanej przez swój start-up czyli Yi-34B. Kai-Fu Lee twierdzi, że to zwieńczenie jego życiowej pracy, która polega na budowaniu bardziej inteligentnych maszyn.

Już kilka dni po premierze Yi-34B znalazł się na szczycie rankingu start-upu Hugging Face, który porównuje możliwości modeli językowych AI. Po kilku miesiącach kolejne wśród najlepszych modeli dostępnych dla programistów. Niedawno start-up uruchomił kolejny model sztucznej inteligencji o nazwie Yi-VL-34B. Może on przetwarzać obrazy oraz omawiać ich zawartość.

Inżynierowie chińskiego start-upu eksperymentują z różnymi aplikacjami wykorzystującymi sztuczną inteligencję. Sprawdzają je pod kątem produktywności biurowej, kreatywności i mediów społecznościowych. Kai-Fu Lee jest przekonany, że ich produkt odniesie sukces na całym świecie porównywalny do TikToka czy sklepu internetowego Temu.

Chociaż żadna z aplikacji 01.AI nie została jeszcze uruchomiona, to model języka open source start-upu zyskał już wielbicieli na Zachodzie.

– Pod wieloma względami jest to najlepszy model, jaki mamy, nawet w porównaniu z modelami mającymi 70 miliardów parametrów, po którym można oczekiwać dwukrotnie większych możliwości –mówi Jeerermy Howard, ekspert ds. sztucznej inteligencji.

Źródło: cyfrowa.rp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...