W nowym Ministerstwie Cyfryzacji mają poczucie humoru. Ważniejsze jest jednak to, że mają tam świetnych specjalistów.
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał do życia zespół do spraw sztucznej inteligencji. Tak przedstawił nową drużynę:
– Dziś inicjujemy bardzo ważny projekt, swoje wsparcie zadeklarowała grupa ekspertów z udokumentowanymi na świecie sukcesami w zakresie rozwoju AI. Ta grupa jest oczywiście otwarta i chcemy, aby dołączali do niej kolejni uczestnicy. Wierzę, że wspólnie możemy sprawić, że AI zostanie wykorzystana do istotnego ulepszenia funkcjonowania ważnych dla obywateli działań administracji, a w konsekwencji do poprawy życia Polaków. Prace, które będą się toczyły w ramach zespołu, to oczywiście tylko jeden z elementów naszych działań związanych ze wzmacnianiem wykorzystania tej technologii, wsparcia dla jej twórców oraz legislacji, której ona wymaga. Mamy w tym zakresie dużo do zrobienia, ale to dla mnie jeden z priorytetów.
Zadaniem zespołu doradczego PL/AI Sztuczna Inteligencja dla Polski będzie opracowanie metod wykorzystania sztucznej inteligencji w celu rozwiązania konkretnych problemów, które napotykają Polacy. Działać mają w pięciu obszarach: bezpieczeństwo, zdrowie, skuteczne państwo, edukacja oraz rozwój. Cóż, brzmi dość górnolotnie, ale z oceną poczekam jeszcze jakiś czas. Dajmy im się wykazać, bo w ramach rozwoju AI jest co robić.
Zwrot sztuczna inteligencja został Słowem Roku 2023. Przez dwanaście miesięcy byliśmy też bombardowani informacjami, jak to AI już zmienia nasze życie. Zachłysnęliśmy się ChatemGPT, a Midjourney – program do generowania grafik – prawie zastąpił żywych twórców (żartuję oczywiście). Patrząc jednak kompleksowo, czy nasze życie tak naprawdę się zmieniło? Czy AI zabrało ludziom pracę? Czy przejęło kontrolę nad światem?
No niezbyt. Mam wrażenie, że dalej jesteśmy w tym samym punkcie. Tekst wytworzony przez AI wymaga tyle samo czasu na sprawdzenie poprawności jak każdy inny. Generatywna sztuczna inteligencja wykorzystywana przez nas to ciągle produkt w wersji demo. Zapewne w przyszłości będziemy mogli dzięki niej tworzyć filmy i całe książki, ale obecnie to wyłącznie zabawka – lub w najlepszym razie – pomocne narzędzie.
Dlaczego natomiast wspomniałem o poczuciu humoru w ministerstwie? Otóż zespół ds. AI zaprezentowany został na zdjęciu, które jest nawiązaniem do jednego z najbardziej kultowych ujęć w historii polskiego internetu (1997 rok):
Na nowej fotografii znajduje się Tomasz Czajka, który był także obecny na oryginalnym zdjęciu. Historia zatoczyła piękne koło. Pozostałe osoby wchodzące w skład zespołu doradczego PL/AI to: Miron Mironiuk (pomysłodawca grupy), Agnieszka Mikołajczyk-Bareła, Kamila Staryga, Marek Cygan, Tomasz Czajka, Łukasz Kidziński i Karol Kurach. Spis ich osiągnięć pewnie zająłby trochę czasu, gdyż ludzie zebrani przez ministerstwo tworzyli software dla największych korporacji na świecie, a wspomniany już Tomasz Czajka był współtwórcą oprogramowania nawigacji oraz sterowania pojazdu kosmicznego dla SpaceX.
Oczywiście śmieszków w sieci nie zabrakło. Na platformie X pytano zespół czy zdjęcie wygenerowano przy pomocy AI, a sami zainteresowani zaprezentowali się jako polscy Avengers. Czy to uprawnione porównanie? Moim zdaniem, patrząc na ich kompetencje, tak.
Zobacz też: