TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy będzie obowiązywał abonament RTV na smartfony i komputery?

Pojawiają się informacje, że obecna sytuacja korzystania z mediów nie przystaje do tej, w jakiej powstawały przepisy dotyczące abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dzisiaj korzystamy z radia i telewizji nie tylko na tradycyjnych odbiornikach, ale również na komputerach i smartfonach. Czy to oznacza, że  abonament powinno się opłacać także w takim wypadku?

W mediach pojawiły się doniesienia, że w całą sprawę zaangażował się nawet Rzecznik Praw Obywatelskich. Miał on wystąpić do premiera o zmianę w opłacie abonamentowej RTV. Jednak w założeniu RPO nie było to wystąpienie ściśle związane z użytkownikami smartfonów i komputerow.

RPO wskazał bowiem, że samo posiadanie odbiornika nie świadczy o tym, iż obywatel z niego korzysta – ogląda telewizję lub słucha radia. Tym samym wystąpił w obronie praw obywateli, reagując na ich skargi, a nie w celu nałożenia na nich kolejnych opłat – wyjaśniono w komunikacie biura prasowego Rzecznika Praw Obywatelskich.

W październiku ubiegłego roku RPO sygnalizował, że obowiązujący system opłat abonamentowych jest wadliwie skonstruowany. Domagał się jego zmian. Niewielka liczba użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych uiszcza opłaty abonamentowe. Ten stan ma naruszać konstytucyjną zasadę powszechności ponoszenia ciężarów publicznych.

Chociaż z posiadaniem odbiornika telewizyjnego nie wiąże się korzystanie z telewizji, to jego nie posiadanie nie musi oznaczać nieoglądania programów telewizyjnych. Obecnie  oglądanie telewizji lub słuchanie radia możliwe jest z wykorzystaniem smartfonów, tabletów i komputerów. Obowiązująca ustawa tego nie uwzględnia. Nie wiadomo jednak czy i kiedy zostanie zmieniona. Czy w nowych przepisach pojawią się nowe urządzenia objęte abonamentem RTV, czy może pojawi się jakiś inny sposób weryfikacji tego kto, jak i na czym ogląda objęte abonamentem programy.

Źródło: rp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...