Człowiek od armii cyfrowej

Institute of Technology (MIT) opublikował doroczny Cyber Defence Index 2023. Polska cyfrowa armia została w nim ujęta na szóstym miejscu. Powyżej armii Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, a nawet Chin. Za ten sukces odpowiada generał dywizji Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Generał dywizji Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni odpowiedzialny jest za powstanie cyfrowej armii. Uzyskał na to zgodę Ministra Obrony Narodowej i teraz możemy pochwalić się sukcesami w tym zakresie. Sam mówi, że wysoka pozycja w rankingu wynika z tego, że  system bezpieczeństwa polskiego wojska nigdy nie zostały poddane skutecznemu atakowi wroga chyba, że sami celowo mu na to pozwoliliśmy.

Chociaż sukces przypisywany jest jednemu człowiekowi, który odpowiedzialny jest za całość działań, to wiadomo, że jest to praca zespołowa. Setki żołnierzy pracują każdego dnia 24 godziny na dobę by system bezpieczeństwa zapewniał wojsku pełną zdolność operacyjną.

Całą sprawę opisał na swoim profilu facebookowym Maciej Kawecki, odpowiedzialny za konto  This Is IT , na którym prezentuje największe osobistości technologiczne w Polsce. Przeprowadził on także prawie godzinny wywiad z generałem dywizji Karolem Molendą:

Karol Molenda opowiada, w jaki sposób broniony jest kraj. To wyjątkowa okazja, by posłuchać czynnego generała w wywiadzie, bo nie ma ku temu częstych okazji. Nie udzielają oni wywiadów, bo chronią tajemnice wojskowe. Maciej Kawecki o możliwość rozmowy z Molendą starał się od kwietnia 2022 r. i w końcu mu się udało.

Źródło: Maciej Kawecki/Facebook