Francuscy operatorzy naciągali klientów

Przeprowadzona kontrola praktyk stosowanych przez operatorów telekomunikacyjnych we Francji ujawniła szereg nieprawidłowości. Jednostronne aneksowanie umów i podnoszenie na tej podstawie cen usług, rozszerzanie planów taryfowych wiążące się z podwyżką czy aktywowanie dodatkowych usług, które darmowe są jedynie na początku. Teraz klienci mogą domagać się od operatorów zadośćuczynienia.

Francuski DGCCRF, który jest odpowiednikiem UOKiK w Polsce, przeprowadził audyt dotyczący praktyk operatorów telekomunikacyjnych. W tym samym czasie przeanalizowano sytuację kilkudziesięciu przedsiębiorstw. Dotyczyło to zarówno operatorów pierwotnych, jak i wirtualnych.

Kontrola była wynikiem wciąż wzrastającej liczby skarg na telekomy. W roku było ich 5026. Wyniki kontroli nie są optymistyczne, bo oceniono, że w przypadku 28,6 proc. firm urzędnicy powinni natychmiast interweniować.

Liczne uchybienia telekomów

Najczęstszym problemem było podnoszenie cen na podstawie jednostronnego aneksowania umów. Klienci nie otrzymywali również informacji, że mogą z umowy zrezygnować. Ponadto operatorzy rozszerzali plany taryfowe i podnosili ceny, a klientom przedstawiali to jako korzyść dla nich.

Odkryto również subskrypcje, których klient nie zamawiał, a były mu aktywowane. Po pierwszych darmowych miesiącach były za nie doliczane kolejne opłaty. Jeden z operatorów, który stosował tę praktykę, już został ukarany grzywną.

DGCCRF analizował też reklamy i znajdował w nich nieścisłości, czy dobitniej mówiąc kłamstwa. Pojawiały się chociażby komunikaty o ograniczeniach czasowych promocji przy prezentowaniu oferty, która była identyczna z regularną.

Klienci mogą załatwiać spory polubownie

DGCCRF zachęca, by poszkodowani klienci rozwiązywali sprawy polubownie. Mogą w tym celu skorzystać z usługi publicznej SignalConso. Pozwala obywatelom szybko składać skargi na przedsiębiorców, a niedawna modyfikacja platformy sprawia, że skargi trafiają zarówno do urzędników, jak i do samych przedsiębiorców. Daje to szansę na dialog między nim i klientem. Także w obecności niezależnego mediatora.

DGCCRF proponuje, by podobne kontrole przeprowadzono w całej Unii Europejskiej. Eksperci uznali bowiem, że praktyki odkryte we Francji nie są charakterystyczne dla tego kraju, a mogą być całej branży telekomunikacyjnej.

Źródło: telepolis.pl