TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyfrowy Polsat ze spadkiem finansowym

W miniony roku zysk netto grupy Cyfrowy Polsat był po raz pierwszy od 2018 r. poniżej miliarda zł. Na czysto grupa zarobiła 901 mln zł. Jest to skutek decyzji o inwestycji w OZE i nieruchomości zamiast zmniejszaniu zadłużenia. Jego obsługa z uwagi na wyższe stopu procentowe jest coraz droższa. W efekcie tych decyzji akcje firmy tanieją.

Zysk grupy Cyfrowy Polsat w wysokości 901 mln zł to najsłabszy wynik od kilku lat. Sytuacja wyglądałaby jeszcze gorzej, gdyby nie 153,2 mln zł ze sprzedaży walorów innych spółek. Takim działaniem było pozbycie się jesienią 2022 r. 10 proc. akcji Modivo – dawnego eobuwia, które kupiono rok wcześniej za 500 mln zł.

Wyniki poniżej miliarda złotych odnotował Cyfrowy Polsat w 2018 r. – 816,1 mln zł i w 2017 r. – 945,2 mln zł. Było to skutkiem przejęć 2/3 akcji Netii oraz zapłacenia 103 mln za siedem kanałów telewizyjnych i 38 mln euro za większościowy pakiet Eleven Sports.

–  Menedżerowie Cyfrowego Polsatu tłumaczyli wcześniej, że spadek sprzedaży płatnej telewizji wynika z repozycjonowania oferty, skupienia się na droższych pakietach i wycofania najtańszego. Ale częściowo wynika to na pewno z tego, że niektórzy widzowie rezygnują z telewizji na rzecz platform streamingowych. Trudno stwierdzić, która z tych przyczyn jest dominująca –  powiedział chcący zachować anonimowość analityk.

Źródłem problemów inwestycje w OZE

Niższe przychody Cyfrowego Polsatu związane są też z decyzjami inwestycyjnymi dotyczącymi OZE i nieruchomości. Przeznaczono na nie pieniądze, które mogłyby zmniejszyć zadłużenie. Jego obsługa jest coraz większym obciążeniem z uwagi na podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej od jesieni 2021 r. Dlatego w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. odsetki od kredytów i obligacji pochłonęły 511,6 mln zł

Na koniec września 2022 r. zadłużenie grupy wynosiło 9,21 mld zł. Cyfrowy Polsat ma też do spłaty 6,21 mld zł kredytu w 2024 roku i 1 mld zł rok później.

Na przełomie 2022 i 2023 r. Cyfrowy Polsat sprzedał siedmioletnie obligacje za 2,67 mld zł.  Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zapłacił za nie 800 mln zł. Natomiast inwestorzy z dwóch wcześniejszych serii papierów dłużnych spółki, zapadających w 2026 i 2027 roku przenieśli 1,53 mld zł.

–  Nowe obligacje też mają zmiennie oprocentowanie, więc w kontekście stóp procentowanych mogą powodować podwyższone koszty finansowania – komentuje sytuację Piotr Raciborski, analityk z Wood & Co.

Spadek wartości akcji Cyfrowego Polsatu

Decyzje podejmowane przez firmę w sytuacji wysokiej inflacji i wysokich stóp procentowych nie podoba się inwestorom. Akcje spółki staniały w ciągu ubiegłego roku o 55 proc. Jesienią 2021 r ich cena wynosiła 33-37 zł, w już połowie czerwca 2022 r. tylko 18 zł, by w 2023 r. spaść poniżej 16 zł.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze