TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyberprzestępcy działają jako cyberpolicja

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ostrzega przed nową akcją cyberprzestępców. Podszywając się pod cyberpolicję wysyłają fałszywe maile zawierające szkodliwe załączniki. W ten sposób mogą infekować urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

W złośliwej kampanii cyberprzestępcy rozsyłają maile jako CBZC. Ostrzegają w nich przed instalowaniem nielegalnego oprogramowanie. Jednocześnie informują, że cyberpolicja przygotowała specjalne oprogramowanie do wykrywania wirusów. W wiadomościach znajduję się link, pod którym rzekomo można tak przygotowane oprogramowanie ściągnąć i przy jego pomocy przeskanować komputer.

Treść wiadomości sugeruje pobranie przygotowanego przez CBZC oprogramowania do wykrywania wirusów. Link przesłany w wiadomości prowadzi do fałszywej strony internetowej, gdzie umieszczony jest plik z rozszerzeniem .bat mogący zawierać szkodliwe oprogramowanie – ostrzega CBZC w oficjalnym komunikacie.

Warto pamiętać, że policja na stronach internetowych nie udostępnia oprogramowania do diagnostyki systemu operacyjnego.  I uważnie czytać maile, gdyż o fałszerstwie może świadczyć kilka tropów. Znajdują się w nich błędy w pisowni i nieprawidłowy adres mailowy nienależący do CBZC. Ostrożność powinna też wzbudzić fraza troadsecow.com poprzedzająca link do fałszywej strony internetowej.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze