Co to jest kod CVC/CVV i do czego służy?

Korzystanie z kart płatniczych nie jest już tak popularną czynnością, jaką było jeszcze kilka lat temu. Rozwój technologiczny i imponujące możliwości techniczne smartfonów oraz smartwatchy pozwalają na przeprowadzanie transakcji płatniczych bez konieczności posiadania karty w formie fizycznej. Istnieje jednak duża grupa osób, która nadal wybiera płatność za pośrednictwem tej “tradycyjnej” metody.

Na odwrocie karty znajduje się szereg informacji służących do jej zabezpieczenia, a w praktyce – do zabezpieczenia dostępnych na niej środków. Jednym z nich jest tzw. kod CVC/CVV. Do czego służy i co właściwie oznacza?

Kod CVC/CVV – co oznacza?

Na karcie debetowej czy kredytowej znajduje się szereg informacji i oznaczeń. Niezbędnymi elementami są: logo, szesnastocyfrowy numer karty, imię i nazwisko posiadacza, podpis posiadacza, data ważności karty, a także trzycyfrowy kod CVC/CVV. Oznaczenie CVC to skrót od angielskiego określenia Card Verification Code. CVV to z kolei skrót od nazwy Card Verification Value. W kartach Visa stosuje się oznaczenie CVV, natomiast operator MasterCard posługuje się oznaczeniem CVC. W praktyce obie te formy oznaczają po prostu kod zabezpieczający, który znajduje się na odwrocie karty płatniczej. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do numeru PIN, kodu CVC/CVV nie można zmienić. Jest on fizycznie nadrukowany na karcie i zwykle znany wyłącznie przez jej posiadacza. Dlatego też sugeruje się, aby nie podawać go niezaufanym osobom trzecim.

Do czego służy kod CVC/CVV?

Mimo regularnego korzystania z kart płatniczych, wiele osób nie wie, do czego tak naprawdę służy kod CVC/CVV. Warto jednak mieć świadomość tego, w jakim celu operatorzy zamieszczają ten trzycyfrowy element zabezpieczający. Jest on często nazywany także kodem bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, służy on przede wszystkim do zabezpieczenia środków dostępnych na karcie. Stanowi dodatkową ochronę np. podczas transakcji dokonywanych za pośrednictwem stron internetowych. Serwisy płatnicze często wymagają podania kodu na etapie składania zamówień. Jeśli mamy do czynienia z rzetelnym i sprawdzonym sklepem internetowym, nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo środków na koncie. Przy pomocy kodu CVV/CVC system transakcyjny weryfikuje autentyczność karty płatniczej.

Kod CVV/CVC – co to jest i gdzie się znajduje na karcie?

Po zapoznaniu się z definicją kodu CVV/CVC, a także jego główną funkcją, warto także wiedzieć, gdzie tak właściwie znajduje się ten trzycyfrowy element zabezpieczający. W zdecydowanej większości kart umieszcza się go obok miejsca na podpis posiadacza karty. Zapisany jest on wyłącznie na tylnej stronie plakietki karty. Nie podlega on modyfikacji aż do momentu, w którym kończy się termin ważności karty i jest ona zamieniana na nową. Prymarną zasadą, o której powinni pamiętać wszyscy posiadacze kart płatniczych, jest dbałość o zabezpieczenie kodu. Nie należy podawać go osobom trzecim, ponieważ znacząco zmniejsza to bezpieczeństwo środków na koncie. 

Kod CVC/CVV a płatności online

Kod CVC/CVV jest wymagany podczas płatności internetowych, w których nie wykorzystuje się karty w formie fizycznej. Jest to bezpieczna procedura, o ile mamy do czynienia z rzetelnym sprzedawcą internetowych. Warto zachować ostrożność przy podawaniu kodu. Jednocześnie warto pamiętać, że w ten sposób serwisy transakcyjne weryfikują, czy płatność jest wykonywana przez osobę, która ma dostęp do fizycznej wersji karty. Dzięki temu kod może stanowić solidny poziom zabezpieczenia. Nie ulega wątpliwości, że w dzisiejszych czasach należy szczególnie weryfikować rzetelność usługodawców i sprzedawców internetowych. Zarówno podczas zakupów stacjonarnych, jak i internetowych, można natknąć się na oszustów, którzy z łatwością przejmują dane z karty. Kod CVC/CVV jest więc elementem, który zwiększa poziom bezpieczeństwa środków finansowych. Przed wykonywaniem płatności online należy dokładnie zweryfikować to, czy na pewno mamy do czynienia z rzetelnym sprzedawcą.