TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Co najbardziej lubimy w smart home?

Coraz więcej osób w Polsce posiada w swoich domach i mieszkaniach inteligentne rozwiązania. Czasem jest to jakaś jedna rzecz, u niektórych cały dom wypełniony jest IoT. Najczęściej rozwiązania smart home pomagając oszczędzać np. energię czy też sprawiają, że codzienne czynności stają się prostsze. Co lubimy najbardziej w smart home i dlaczego sięgamy po technologię?

Badania nad korzystaniem z rozwiązań smart home przeprowadzili eksperci z Grupy IQS na zlecenie Samsunga. Ich efektem jest raport „Inteligentne urządzenia AGD”. Badania prowadzono CAWI na grupie 1027 dorosłych Polek i Polaków. Starano się dowiedzieć, jakie inteligentne rozwiązania pojawiają się w polskich domach, które lubimy i najbardziej sobie cenimy.

Niemal 75 proc. badanych stwierdziło, że rozwiązania smar home wydają im się atrakcyjne. Głównie zainteresowane są nimi osoby przed 30 rokiem życia. Doceniają one większy komfort życia możliwy dzięki IoT. Jednak jeszcze ważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, jakiego oczekują od inteligentnych urządzeń. Na ten aspekt zwróciło uwagę aż 90 proc osób.

Również 90 proc. osób sięga po rozwiązania smart z uwagi na możliwość obniżenia zużycia energii. Pozwala im to ograniczyć wydatki i w ten sposób lepiej zarządzać domowym budżetem.

75 proc. osób korzysta z inteligentnych rozwiązań

Większość Polek i Polaków korzysta już z rozwiązań smart. 75 proc. ma przynajmniej jedno tego typu urządzenie. Najczęściej jest to smart TV. Ma je 54 proc. badanych. Inteligentne pralki posiada 46 proc, osób, a lodówki 41 proc. Głównie są to osoby przed 30 rokiem życia, ale nie tylko.

Po inteligentne rozwiązania sięgamy częściej, gdy są one łatwe w obsłudze i posiadają intuicyjne aplikacje. 6 na 10 osób chciałoby móc zarządzać inteligentnymi urządzeniami w całym domu z poziomu jednej aplikacji w telefonie. Mogliby dzięki temu wysyłać polecenia do różnych urządzeń jak pralka, która zrobi pranie przed powrotem do domu czy ekspres do kawy, którzy przywita ich gorącym napojem po powrocie.

Zarządzenie przez aplikację

Badani wskazywali również na funkcje aplikacji, która wspiera zarządzanie domowym budżetem chociażby przez monitorowanie zużycia energii. Aplikacja pokazująca miesięczne, tygodniowe, codzienne, a nawet godzinowe zużycie energii poszczególnych urządzeń domowych pozwala lepiej organizować ich pracę.

Zintegrowany system smart w połączeniu z aplikacją to lepsze panowanie nad tym, co dzieje się w mieszkaniu niezależnie, gdzie jesteśmy. Można podłączyć do niego kamery, czujniki ruchu i czujnik zasilania. To zwiększa poczucie bezpieczeństwa i gwarantuje sposób i poczucie panowania nad tym, co dzieje się w domu. Także gdy jesteśmy na urlopie.

Źródło: materiały prasowe Samsung

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...