Chiński atak na belgijskie wojsko

56

Chińscy hakerzy zaatakowali belgijskie wojsko oraz instytucje publiczne. Rząd z Brukseli wzywa Pekin do reakcji na cyberataki pochodzące z ich państwa. Mówi też o cyberoperacjach, które mają wpływać na bezpieczeństwo oraz demokrację.

„Belgia ujawnia złośliwe cyberdziałania, które w znaczący sposób wpłynęły na naszą suwerenność, demokrację, bezpieczeństwo i całe społeczeństwo” – można przeczytać w oświadczeniu MSZ.

Sophie Wilmès, szefowa belgijskiego MSZ, wezwała w imieniu rządu władze Chin do reakcji na działania grup hakerskich z ich kraju. Wskazano, że za atakami stały chińskie APT. Wyróżniono APT 17, APT 30, APT 31, które znane są jako UNSC 2814, GALLIUM i SOFTCELL.

–  Belgia stanowczo potępia wspomniane złośliwe cyberdziałania, które są sprzeczne z normami odpowiedzialnego zachowania państw, popieranymi przez wszystkie państwa członkowskie ONZ – podkreśla w oświadczeniu szefowa belgijskiego MSZ.

W związku z atakami i ujawnieniem  ich źródła wezwano władze Chin do przestrzegania norm i walki z aktywnością hakerską w swoim kraju.

Źródło: cyberdefence24.pl