TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Chińska alternatywa dla Windowsa

Huawei nie ma łatwo na rynku międzynarodowym, bo sankcje nałożone na chińskie firmy przez USA i odcięcie ich od technologii utrudniają działania. Jednak firma nie poddaje się i stara się na wszelkie sposoby znaleźć w czołówce producentów sprzętu mobilnego i komputerowego. Niedawno pojawiły się informacje o stworzeniu przez Chińczyków rewolucyjnego chipa. Teraz okazuje się, że mają oni także sposób na funkcjonowanie przez systemu Windows. Wszystko przez oprogramowanie HarmonyOS, które niebawem pojawi się również w wersji na komputery.

W 2019 r. USA nałożyło obostrzenia na Chiny. Oznacza to chociażby brak opcji korzystania z usług Google. W rezultacie Huawei ma problemy z utrzymaniem popularności swoich smartfonów poza granicami Chin.

Sposobem na ominięcie tych trudności jest autorski system HarmonyOS. Na razie oprogramowanie dostępne jest na smartfonach i tabletach. Ale Huawei wciąż je rozwija. Wang Chenglu, jeden z dyrektorów firmy poinformował, że planowana jest wersja na komputery osobiste. Pojawić ma się już w 2024 r.

Prawdopodobnie najpierw komputery i laptopy z HarmonyOS pojawią się jedynie w Chinach. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle planowana jest ekspansja na Zachód. Tam trudno będzie wprowadzić nowy system operacyjny i przekonać do niego użytkowników.

Widać jednak, że Huawei się nie poddaje i by nie stracić pozycji na rynku międzynarodowym po odcięciu od zachodnich technologii – rozwija własne. W przypadku chińskiego chipa rzeczywistość przekroczyła oczekiwania.

Czy w przypadku oprogramowania będzie podobnie?

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...