Chińska alternatywa dla Windowsa

Huawei nie ma łatwo na rynku międzynarodowym, bo sankcje nałożone na chińskie firmy przez USA i odcięcie ich od technologii utrudniają działania. Jednak firma nie poddaje się i stara się na wszelkie sposoby znaleźć w czołówce producentów sprzętu mobilnego i komputerowego. Niedawno pojawiły się informacje o stworzeniu przez Chińczyków rewolucyjnego chipa. Teraz okazuje się, że mają oni także sposób na funkcjonowanie przez systemu Windows. Wszystko przez oprogramowanie HarmonyOS, które niebawem pojawi się również w wersji na komputery.

W 2019 r. USA nałożyło obostrzenia na Chiny. Oznacza to chociażby brak opcji korzystania z usług Google. W rezultacie Huawei ma problemy z utrzymaniem popularności swoich smartfonów poza granicami Chin.

Sposobem na ominięcie tych trudności jest autorski system HarmonyOS. Na razie oprogramowanie dostępne jest na smartfonach i tabletach. Ale Huawei wciąż je rozwija. Wang Chenglu, jeden z dyrektorów firmy poinformował, że planowana jest wersja na komputery osobiste. Pojawić ma się już w 2024 r.

Prawdopodobnie najpierw komputery i laptopy z HarmonyOS pojawią się jedynie w Chinach. Nie wiadomo jednak, czy w ogóle planowana jest ekspansja na Zachód. Tam trudno będzie wprowadzić nowy system operacyjny i przekonać do niego użytkowników.

Widać jednak, że Huawei się nie poddaje i by nie stracić pozycji na rynku międzynarodowym po odcięciu od zachodnich technologii – rozwija własne. W przypadku chińskiego chipa rzeczywistość przekroczyła oczekiwania.

Czy w przypadku oprogramowania będzie podobnie?

Źródło: komputerswiat.pl