Chińczycy szykują broń cybernetyczną

Chiny China

Chiny planują budowę broni cybernetycznej. Jeśli im się uda, to przebiliby wszystko, co Rosjanie stosują  w Ukrainie.

O planach Chińczyków informuje „Financial Times” odwołując się do raportu wywiadu USA. Stany Zjednoczone uznają, że kontrola nad informacjami to kluczowy element wojny dla Chin. Dlatego postanowili opracować broń cybernetyczną, która będzie „przechwytywać” inne satelity. To uczyni je bezużytecznymi i zapewni Chińczykom przewagę.

Zdolności cybernetyczne tego rodzaju znacznie przewyższałyby wszystko, co Rosja rozmieściła na Ukrainie, gdzie zespoły walki elektronicznej przyjęły podejście brutalnej siły z niewielkim skutkiem – można przeczytać w dokumencie.

Skąd jednak „Financial Times” miało dokument wywiadu amerykańskiego opatrzony znakiem CIA?

Jest to jeden z dokumentów, które rzekomo udostępnił 21-letni amerykański strażnik powietrzny. To jedno z najważniejszych ujawnień amerykańskiego wywiadu od ponad dekady. Dzięki temu także „Financial Times” może powoływać się na raport wywiadu z tego roku, który nigdzie nie był jeszcze publikowany.

Jaka jest różnica między chińską i rosyjską cyberwalką?

Rosjanie działają w oparciu o plany opracowane w latach 80. XX wieku. Te działania w Ukrainie opierają się o zagłuszanie sygnału między satelitami SpaceX a ich terminalami naziemnymi.

Bardziej ambitne chińskie ataki cybernetyczne mają na celu naśladowanie sygnałów, które wrogie satelity otrzymują od swoich operatorów, aby skłonić je do całkowitego przejęcia lub do nieprawidłowego działania w kluczowych momentach walki— napisano w dokumencie.

Amerykanie wskazują, że Chińczycy dzięki swojej technologii sprawialiby, że satelity byłyby nieskuteczne w zakresie wspierania komunikacji, broni lub systemów wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych. Stawałyby się metalowym złomem krążącym po niebie.

To nie koniec prac nad cyberbronią Państwa Środka. Opracowuje ono również drona szpiegowskiego,  który latałby z prędkością trzykrotnie wyższą od prędkości dźwięku. To informacje z kolejnego dokumentu, który wyciekł. Dołączone do niego były zdjęcia satelitarne, na których widoczne są dwa drony rozpoznawcze WZ-8 z napędem rakietowym. Znajdowały się one 9 sierpnia 2022 r.  bazie lotniczej około 560 km od Szanghaju.

Źródło: businessinsider.com.pl

Czytaj także: