TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CERT ostrzega przed fałszywymi komunikatami z Ministerstwa Finansów

Zespół specjalistów od cyberbezpieczeństwa CERT ostrzega przed nowym sposobem oszustwa w sieci. Przestępcy wykorzystuję wizerunek Ministerstwa Finansów, by uwiarygadniać przesyłaną do odbiorców komunikację o nowym świadczeniu pieniężym dla potrzebujących.

Według fałszywego dokumentu, bezrobotnym i pracującym obywatelom RP, ze względu rosnące bezrobocie i migracje związane z rosyjską agresją, ma przysługiwać jednorazowa wypłata świadczenia finansowego.

Znajdujący się na stronie formularz służy do wyłudzania danych kontaktowych, aby później wysłać do ofiiary sms-a o przyznaniu świadczenia. W wiadomości zawarty jest kolejny link, który przenosi użytkownika do fałszywego panelu logowania do banku. W ten sposób przestępcy rejestrują login i kod PIN do konta bankowego.

Skutki tego ataku phishingowego mogą być opłakane, a przestępcy zyskują w ten sposób pełny dostęp do konta bankowego ofiary.

Eksperci CERT polecają, by przed każdym logowaniem do banku upewnić się, że adres strony jest w pełni zgodny z adresem prawdziwej usługi. Zalecana jest też ostrożność przy logowaniu się za pomocą hiperłącza w wiadomości tekstowej.

W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych logowania konta bankowości internetowej, zalecamy podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych, zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie Policji.
  • podejrzane wiadomości SMS, zawierające adres URL, przekazać nam na numer 799-448-084, a wszelkie inne zagrożenia zgłosić za pomocą formularza na stronie: https://incydent.cert.pl

Źródło: CERT NASK

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...