Bydgoska policja zatrzymała tworzących programy do ataków DDoS

Policjanci Wydziału w Bydgoszczy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy zatrzymali dwie osoby w sprawie związanej z atakami DDoS. Zatrzymane osoby zajmowały się wytwarzaniem i udostępnianiem płatnej usługi do przeprowadzania takich ataków. Opłaty przyjmowały w kryptowalucie.

Przestępcy oferowali swoje usługi od 2013 r. Została ona skutecznie zablokowana w ramach międzynarodowej operacji „Power Off”. Operacja prowadzona była przez wydział w Bydgoszczy CBZCwe współpracy z Europolem, US FBI, policjami Królestwa Niderlandów, Niemiec i Belgii oraz były koordynowane przez zespół J-CAT (Joint Cybercrime Action Taskforce).

Postępowanie doprowadziło do uzyskania danych z serwera znajdującego się w Szwajcarii. Odkryto 35 tys. kont użytkowników, 76 tys. zapisów logowań do platformy i ponad 320 tys. unikalnych adresów IP zaatakowanych serwerów. Znalezione też 11 tys. zapisów odnośnie wykupionych „planów” ataku” wraz z adresami email kupujących usługę. Łączna suma transakcji to około 400 tys. dolarów. Ponad tysiąc zapisów dotyczyło wykupionych planów” ataków na łączną sumę około 44 tys. dolarów.

W działaniach prowadzonych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Bydgoszczy doszło do zatrzymania dwóch osób i przeprowadzenia 10 przeszukań. Na komputerze jednego z podejrzanych ujawniono dowody prowadzenia i administrowania przestępczej domeny, na której prowadzono sprzedaż.

W prowadzonym postępowaniu zabezpieczono następujący sprzęt elektroniczny:

– 15 twardych dysków,
– 5 komputerów stacjonarnych,
– 6 komputerów przenośnych<
–  10 telefonów,
– 5 pamięci USB,
– 3 karty SIM,
– wydruk portfela kryptowalutowego z kluczem prywatnym z zawartością  1 BTC i 1 BCH o wartości ponad 114 tys. złotych.
Zabezpieczono także gotówkę w kwocie ponad 145 tys. zł. Łączna wartość zabezpieczonego mienia to niemal 260 tys. złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Wciąż prowadzone jest dalsze dochodzenie. Możliwe, że będą miały miejsce kolejne zatrzymania.

Źródło: cbzc.policja.gov.pl