Będzie miał miejsce III konkurs POPC na budowę sieci dla operatorów ISP

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji, podczas Konferencji Sieci Szerokopasmowe mówiła, że miejscami, które są trwale obszarami białymi i żadnemu operatorów nie opłaca się tam przeprowadzić inwestycji,  trzeba się będzie zając w przyszłości.
“Tej sprawie musimy poświęcić czas. Szczególnie w zakresie praw człowieka i obywatela.  I choć w 2013 r. Komisja Europejska obwieściła, że dostęp do sieci jest gwarantowany na terenie całej  Unii Europejskie, bo jest tam internet satelitarny, to nie zmieniło to sytuacji takich miejscowości w Polsce, bo technologia ta jest zbyt droga” – powiedziała minister Streżyńska.
Minister zapowiedziała organizację III konkursu POPC na budowę sieci dla operatorów ISP. Jednakże zasady jego przeprowadzenia inne, niż w poprzednich konkursach. Wiceminister cyfryzacji – Piotr Woźny – zapowiedział, że będzie on oparty o instrumenty zwrotne, a nie o dotacje.
“Zdajemy sobie sprawę z trudności ISP w rozmowach z bankami” – takie stanowisko przejawia się w resorcie. Piotr Woźny wskazał na przykład Hawe:
” Przypadek Hawe, które nie wykupiło obligacji sprawił, że instytucje finansowe o wiele ostrożniej finansują sektor telekomunikacyjny w Polsce”.
Data rozpoczęcia III konkursu POPC nie jest znana.