TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce

Dla polskich przedsiębiorców największymi przeszkodami w prowadzeniu działalności są wysokie podatki, niestabilność prawa oraz wysokie koszty pracy. Tak wynika z badania „Bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce” przeprowadzonego w styczniu 2023 r. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wspólnie z Domem Badawczym Maison.

Niestabilność prawa staje się coraz większą barierą dla przedsiębiorców w Polsce od 2019 r. Wtedy na nią wskazywało 36 proc. badanych, obecnie jest to już 51 proc. z nich. Przedsiębiorcy wskazują problemy z ogółem przepisów, ale również skomplikowanie prawa gospodarczego i podatkowego.

Przedsiębiorcy z małych i średnich przedsiębiorstw skarżą się również na zbyt wysokie koszty zatrudnienia. Twierdzą, że uniemożliwia im to zatrudnianie większej liczby osób. Tego zdania jest 60 proc. badanych od 2019 roku do chwili obecnej.

Dlaczego MŚP nie inwestują?

Główne przeszkody w inwestowaniu przez MŚP kapitału to:
 – zbyt niskie zyski przedsiębiorców – 46 proc.,
– lęk przed utratą kapitału – 45 proc.
– obawa przed spadkiem popytu na  usługi lub produkty firmy – 41 proc.

– Potwierdza to nasze wyniki z badania Busometr na I półrocze 2023 r. Tam również przedsiębiorcy w zdecydowanej większości wskazywali na niechęć do inwestycji oraz problemy związane z kosztami zatrudnienia – mówi Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Co przeszkadza w założeniu firmy?

Zanim jednak pojawiają się problemy w prowadzeniu firmy najpierw trzeba w ogóle ją założyć. Tutaj również przedsiębiorcy wskazują wiele barier. Przede wszystkim jest to brak wolnych środków na start, o czym mówi 51 proc. przedsiębiorców. 46 proc. badanych wspomina o niechęci do brania odpowiedzialności za ewentualne niepowodzenie firmy. Brak pomysłu na działalność wymienia 36 proc. osób.

55 proc. przedsiębiorców mówi o bezzwrotna pomocy finansowej od państwa, a 54 proc. wydłużonym okresie preferencyjnego ZUS-u jako zachętach na początek działalności. W dalszej kolejności wymieniane są niższe stawki ZUS oraz stawki podatkowe dla przedsiębiorców.

–  Najbardziej pesymistyczne w tym badaniu jest to, że w zasadzie od lat nic się nie zmienia – zauważa Cezary Kaźmierczak.

Badanie „Bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce”:

Źródło: zpp.net.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze