TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także do Polski. Autonomiczne taksówki można spotkać w Chinach, ale też w USA  w San Francisco, Phoenix, Los Angeles czy Austin. Autonomiczne busy były testowane w Gdańsku czy Katowicach. Teraz przyszła pora na testy autonomicznych pojazdów w Jaworznie.

Pod koniec listopada w Jaworznie pod okiem policji przetestowano pojazdy autonomiczne. Testy przeprowadzane były w prawdziwym ruchu ulicznym, by sprawdzić, jak taki pojazd sprawuje się w naturalnych warunkach. Jest to jedno z największych wyzwań dla pojazdów autonomicznych, by system automatyzujący jazdę był gotowy na różne sytuacje, które mogą wydarzyć się na drodze pośród innych uczestników ruchu. Testy przeprowadzono w rejonie Obwodnicy Północnej Jaworzna.

W trakcie testów nad bezpieczeństwem ich przebiegu czuwała jaworznicka policja. Wyznaczone miejsca zostały zabezpieczone i obsługiwane przez służby. W każdej chwili kontrole nad pojazdem mogła też przejąć odpowiednika osoba. Przed testami sprawdzono również drogę, na której miały się odbywać, pod kontem infrastruktury i jakości. Co oczywiście nie jest bez znaczenia, bo chociaż testy były prowadzone w naturalnych warunkach, to jednak były zabezpieczane. Dopuszczone do ruchu ulicznego pojazdy autonomiczne nie będą jeździć jedynie po wyznaczonych trasach (chyba, że będzie takie ograniczenie), na których jakość nawierzchni będzie bez zarzutu.

Jednak w przypadku testów w Jaworznie cała procedura obejmowała sprawdzenie terenu przez policję i wydanie przez nią pozytywnej opinii na wykorzystanie drogi w sposób szczególny. Na razie pojazdy autonomiczne sprawują się dobrze, ale wiadomo, że zanim trafią do ruchu ulicznego w całym kraju, minie jeszcze trochę czasu.

O innych testach autonomicznych pojazdów jakimi są busy pisaliśmy już wcześniej

Rozwój autonomicznych pojazdów na świecie i wykorzystywanie ich jako taksówek śledzimy także na stronie poświęconej rozwiązaniom z zakresu Internetu Rzeczy.

Opisywaliśmy tam autonomiczne taksówki, które poruszają się po ulicach kolejnych miast w Chinach:

https://internetrzeczy.pl/?p=2075

A także wspomniane w tym tekście autonomiczne pojazdy, które jeżdżą po San Francisco czy Phoenix:

https://internetrzeczy.pl/?p=2309

Źródło: Jaworzno.policja.gov

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...