TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inżynierki nadchodzą!

Kolejna odsłona programu edukacyjnego Girls Do Engineering zaowocowała stworzeniem aplikacji do zarządzania czasem, pomagających zwolnić w świecie pełnym bodźców, zwiększyć bezpieczeństwo cyfrowe, wybrać uczelnię wyższą, zdobyć doświadczenie zawodowe oraz mapą trójmiejskich instytucji kultury. Najważniejsze jest tu jednak przełamywanie stereotypów.

W wielu branżach, także w telekomunikacyjnej, ugruntowany jest stereotyp inżyniera Karwowskiego, czyli mężczyzny około 40-tki, który wylicza, projektuje, nadzoruje (a współcześnie i programuje) najlepiej na świecie. W kuluarach Zjazdów MiŚOT słyszeliśmy żarty, że kobieta-inżynier jest jak świnka morska – ani świnka ani morska. Tymczasem świat się zmienia i czas też zmienić schematy myślenia.

Reprezentacja kobiet w sektorze inżynierii jest coraz większa i lepiej widoczna, a sprzyjają temu inicjatywy mające na celu przełamywanie schematów oraz zwiększenie udziału kobiet w ogólnej liczbie studentów na uczelniach technicznych (aktualnie jest to jedynie 16 proc.). Należy do nich program Girls Do Engineering, wspierany przez korporację Amazon, stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Politechnikę Gdańską a także przez administrację samorządową.

– Dziękuję Wam za pasję, energię i odwagę. Niech dzisiejsza uroczystość będzie celebracją przyszłości, w której kobiety w inżynierii nie są wyjątkiem, ale standardem. Ogromnie cenię ten program, bo tworzy realną zmianę, tu i teraz – powiedziała na wstępie Aleksandra Kodzik, starsza kierowniczka programów technicznych w Amazon Development Center Poland, sponsorka programu.

Przez kilka miesięcy 50 uczennic szkół średnich z Trójmiasta, pod okiem trenerów, pracowało nad projektami, które były odpowiedzią na problemy zdefiniowane i wybrane przez uczestniczki. Odbywały się w tym czasie warsztaty, konsultacje z mentorami i ekspertami. Warsztaty obejmowały m.in.: podstawy programowania, pisanie skryptów dla technologii Alexa oraz design thinking i rozwój kompetencji miękkich. Podsumowanie tegorocznej edycji Girls Do Engineering odbyło się w gdańskim Olivia Center, w siedzibie Amazon Development Center Poland.

– Czas, który przepracowały wspólnie uczestniczki przekłada się na większą otwartość i przekonanie, że w zawodach inżynierskich mogą być tak samo dobre lub nawet lepsze niż ich rówieśnicy – podkreśla Barbara Halska, trenerka programu, ucząca na co dzień programowania i informatyki, nauczycielka roku 2014.

Warto przy tym podkreślić, że program Girls Do Engineering wychodzi poza szkolne schematy, uczy pracy metodą projektową oraz design thinking, które nie są objęte podstawą programową. Większość spośród uczestniczek otrzymała też certyfikaty ukończenia kursu programowania w języku Python.

Obecna na gali była także Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Miasta Gdańsk, która podkreślała wsparcie dla inicjatywy i jej uczestniczek. Podziękowała też wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, że ten program jest, trwa i się rozwija.

Podczas gali odbył się również panel dyskusyjny „Umiejętności jutra, kobiety dzisiaj – dokąd zmierza świat inżynierii?” z udziałem lokalnych ekspertek, w tym Barbary Stepnowskiej z gdańskiego oddziału American Chamber of Commerce, Barbary Halskiej oraz Zuzanny Błażejewskiej, wiceprezeski Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog. Dyskutowano o przyszłości edukacji technologicznej i roli instytucji publicznych w promowaniu równości w sektorze STEM.

Rekrutacja do kolejnej, szóstej edycji programu Girls Do Engineering ruszy jesienią 2025 roku.

Czytaj także:

Firmy chcą zatrudniać kobiety na stanowiskach technicznych i inżynierskich – ISPortal

Women in Tech Summit 2024 – kobiety branżach technologicznych – ISPortal

„CyberMocne” – kobiety w branży IT – ISPortal

Niezależne media cyfrowe zakładają głównie kobiety – ISPortal

Girls Do Engineering – ISPortal

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze