TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Girls Do Engineering

Girls Do Engineering to program edukacyjny, stworzony z myślą o uczennicach szkół średnich z Trójmiasta, który ma na celu wprowadzić je w świat technologii. W wyniku trwającego pół roku procesu powstały aplikacje, które są odpowiedzią na problemy zdefiniowane młode kobiety. W gdańskim Olivia Center, w siedzibie Amazon Development Center Poland, odbyła się gala kończąca czwartą edycję tego programu.

Inicjatorem programu Girls Do Engineering jest Amazon Development Center, które współpracuje przy nim ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog upowszechniającym edukację medialną i cyfrowej, nowe technologie oraz innowacyjne metody w podejściu do edukacji. Organizatorzy przygotowali dla uczestniczek warsztaty stacjonarne, kursy online, wizyty na uczelniach technicznych oraz sesje mentoringowe.  

Projekt

– Nauczyciel opowiedział nam o tym projekcie, wzięłyśmy udział w pierwszych warsztatach i tam zawiązała się nasza międzyszkolna grupa – mówią Magda Klekowiak z X Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku i Tanvi Sood z XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, współtwórczynie aplikacji UniYou, która na postawie ankiety podpowiada absolwentom szkół średnich wybór najlepszej dla nich uczelni wyższej. – Oferta uczelni jest duża, a licealiści poświęcają wiele czasu na sprawdzenie informacji o nich. Dla niektórych osób duże znaczenie mają przy tym takie informacje takie jak położenie budynków uczelni (w centrum lub na obrzeżach miasta), bo na przykład osoby introwertyczne, nie będą chciały przebywać w hałaśliwym śródmieściu ani uczestniczyć w imprezach – opowiadają uczennice.

Projekty powstawały w kilku kategoriach: Życie społeczne i zdrowie psychiczne, Moda i odpowiedzialne zakupy, Opieka nad zwierzętami i ochrona środowiska.

– Friender to aplikacja służąca budowie społeczności i umawiania się na spotkania towarzyskie w grupie ludzi o podobnych zainteresowaniach – mówi Martyna Kuryłek, zajmująca się zarządzaniem procesem tworzenia tej aplikacji. Współpracująca z nią Emilia Wierzbanowska tworzyła oprogramowanie pozwalające komunikować się z Alexą, zaś Anna Bajera i Zuzanna Nitka tworzyły działający prototyp. – Co sobota uczestniczyłyśmy w warsztatach w Amazonie i korzystałyśmy ze wsparcia mentorek i mentorów – wspominają.

Jak widać na tym przykładzie, projekty młodych twórczyń wskazują też pewne innowacyjne pomysły i rozwiązania techniczne. Wiele z nich akcentuje też dążenie do bardziej inkluzywnego i innowacyjnego świata.

Gala

W trakcie finałowej gali mieliśmy okazję zapoznać się z 11 finałowymi projektami młodych inżynierek. Prócz przedstawicieli organizatorów zzięli w niej udział także ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski oraz Prezydent Miasta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz. Miała miejsce również ceremonia wręczenia dyplomów, honorująca zaangażowanie i osiągnięcia młodych inzynierek.

– Kobiety muszą być obecne w świecie STEM i mieć równy udział w decydowaniu o kierunkach rozwoju technologii i nauki. To nie tylko właściwe działanie, ale także praktyczne – podkreślał ambasador Mark Brzezinski. – Historia pokazała, że kobiety wniosły ogromną wartość do nauki, technologii, inżynierii i matematyki. Dlatego musimy nieustannie dążyć do równości w STEM, przekształcając ją z idei w rzeczywistość.

Zaznaczył też, że aby odnieść sukces trzeba być gotowym na odmowy i nie poddawać się.

– Na każde “tak” usłyszycie trzydzieści “nie”, czego sam jestem przykładem. Zanim zostałem ambasadorem, wcześniej kilkakrotnie starałem się o to stanowisko – wspominał. – Nie poddawajcie się zwątpieniu i zaczynajcie od nowa.

Lucyna Chwastowska, dyrektorka ds. Badań i Rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon, Artificial General Intelligence inspirowała młodzież słowami Marii Curie-Skłodowskiej: Nie ma niczego w życiu, czego należy się obawiać, jest tylko coś, co należy zrozumieć. Zaznaczyła też, że dążenie do zrozumienia, determinacja i praca są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu w dziedzinie inżynierii i STEM. Podkreśliła wreszcie zaangażowanie swojej firmy w rozwój inkluzywnej technologii AI i podejmowane wysiłki w zakresie wzmacniania pozycji kobiet w tej dziedzinie.

– W herbie naszego miasta widnieje hasło Nec temere, nec timide, Bez strachu, lecz z rozwagą – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Miasta Gdańsk, zwracając się do uczestniczek. – Dzisiaj pokazujecie, że zmiana jest możliwa. Jestem niezmiernie dumna z każdej z Was. Mam nadzieję, że ta przygoda pozwoli Wam otworzyć nowe horyzonty. Dziś wszystko jest możliwe. Macie ogromne możliwości, wystarczy je wykorzystać.

Dyskusja 

Podczas wydarzenia odbył się także panel dyskusyjny Empowering Young Talents: The Corporate Role in Shaping the Future of Women in Technology and Engineering, dotyczący różnorodności, równości i włączenia oraz roli technologii inkluzywnych w promowaniu tych wartości.

W rozmowie wzięli udział: ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Mark Brzezinski, dyrektor Dynatrace Poland & Lab Michał Bojko, Zuzanna Błażejewska, koordynatorka programu Girls Do Engineering z ramienia Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog oraz uczestniczka tegorocznej edycji programu, uczennica XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku, Emilia Pawelska. Tematem dyskusji były strategie korporacyjne, edukacja i współpraca międzynarodowa przyczyniające się do tworzenia bardziej otwartego i sprawiedliwego środowiska biznesowego oraz sektora STEM zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym.

– W naszych zespołach inżynieryjnych w Gdańsku, Warszawie i Krakowie pracuje wiele kobiet, wśród nich są globalne liderki zaawansowanych technologicznie projektów związanych ze sztuczną inteligencją – podkreśliła Ewa Kolczyk, menedżerka ds. badań i rozwoju w Centrum Rozwoju Technologii Amazon oraz inicjatorka projektu. – Wspieranie kariery kobiet i ich uczestnictwo w rozwoju technologii, może zapewnić, że będzie ona inkluzywna dla nas wszystkich – dodała. Zwróciła też uwagę na potrzebę działania przeciw stereotypom i zachęcania kobiet do rozwoju kariery w branży technologicznej i inżynieryjnej.

Młode kobiety zainteresowane technologią z pewnością rozważać będą także karierę w branży teleinformatycznej. Może czas na wspierający je program Grupy MiŚOT?

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze