Podjęto decyzję o odroczeniu wprowadzenia obowiązkowego Krajowego Systemu eFaktur. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, na mocy którego przesunięto termin na 1 lutego 2026 r. Trwają dalsze prace legislacyjne nad uproszczeniem systemu i etapowe jego wejście w życie.
Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadzała obowiązkowy Krajowy System eFaktur (KSeF) od 1 lipca 2024 r. Jednak w tym roku ministerstwo finansów podjęło decyzje, że nie prowadzi w tym terminie obowiązkowego KSeF. Podjęto też decyzję o przeprowadzeniu audytu technicznego systemu, by mieć więcej informacji na temat błędów czy niedociągnięć w nim się znajdujących.
Audyt informatyczny wykazał, że niezbędne jest przesunięcie daty wprowadzenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Dlatego Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UD49) pozwalającą na przesunięcie tego terminu.
Zmiany w KSeF
Przyjęty projekt ustawy zakłada wdrożenie KSeF dla wszystkich w tym samym terminie, także tych zwolnionych z VAT. W projekcie znalazły się też przesunięcia poszczególnych terminów i dodatkowych odroczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF.
Dotyczą one wskazania:
– okresu przejściowego dla wystawiania faktur z kasy rejestrującej,
– odroczenia obowiązku dokonywania płatności przelewem z podaniem numeru KSeF,
– odroczenia kar wobec podatników za błędy związane ze stosowaniem obowiązku KSeF.
Dalsze prace legislacyjne
Odrębne prace legislacyjne będą związane z uproszczeniem obowiązków związanych z KSeF.
Drugi projekt legislacyjny to okazja do przedstawienia przez ministerstwo finansów propozycji etapowego wejścia w życie obowiązkowego KSeF. Zgodnie z nimi od 1 lutego 2026 r. obowiązek objął przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł. Dla pozostałych przedsiębiorców obowiązek ten pojawiłby się dopiero 1 kwietnia 2026 r.
Projekt ma być poddany konsultacjom publicznym i opiniowaniu.
Źródło: gov.pl