TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Potwierdzanie tożsamości mDowodem w aplikacji mObywatel

Ustawa, która weszła w życie 14 lipca 2023 r., zrównała dowód tożsamości w mObywatelu z tradycyjnym dowodem osobistym. Dzięki temu korzystać z niego będzie można w niemal wszystkich sytuacjach formalnych. Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało materiały szkoleniowe, które mają użytkownikom ułatwić weryfikowanie tożsamości w aplikacji mObywatel i dalsze posługiwanie się elektroniczną wersją dokumentu.

Chociaż start aplikacji mObywatel 2.0 wraz z nowościami w niej wprowadzonymi nie odbył się bez problemów, to aplikacja w nowej formie jeszcze bardziej ułatwia korzystanie z elektronicznych dokumentów. Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie mDowodu, który dzięki specjalnej ustawie ma taką samą wartość jak dowody tradycyjne – plastikowe.

Warto przypomnieć, że chociaż oba dokumenty pozwalają na weryfikowanie tożsamości posiadacza właściwie we wszystkich miejscach, to nie są one tym samym dokumentem. Różnią się bowiem serią i numerem, datą wydania i ważności. Dlatego użytkownicy, którzy obawiają się o ważność cyfrowego dokumentu z uwagi na inne numery niż w dokumencie plastikowym, mogą poczuć się bezpiecznie.

Dokument cyfrowy pozwala na legitymowanie się nim we wszystkich urzędach. Istnieją jednak sytuacje, w których dowód elektroniczny nie wystarczy. Te trzy wyjątki to:
– składanie wniosku o dowód osobisty,
– przekraczanie granicy kraju,
– sprawy załatwiane w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach.

W ostatnim przypadku niemożność posługiwania się cyfrową wersją dokumentu jest czasowa. Zmienić ma się to 1 września 2023 r.

Janusz Cieszyński zachęca do udziału w szkoleniach

Żeby użytkownicy sprawniej posługiwali się nową wersją dokumentu i potrafili dokonać weryfikacji tożsamości przy jej wykorzystaniu, powstały specjalne materiały szkoleniowe.

–  Materiały, które przygotowaliśmy, są podane w przystępny sposób, napisane prostym językiem, żeby każdy mógł się z nimi zapoznać i zacząć korzystać z nowych cyfrowych rozwiązań. Dzięki temu załatwienie sprawy w urzędzie, na poczcie, u notariusza czy w sądzie będzie dużo łatwiejsze. Wyjmujemy telefon i otwieramy apkę – nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy dowodu i marnujemy czas czy czegoś nie załatwimy – wyjaśnia Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Materiały szkoleniowe znajdują się na platformie szkoleniowej w zakładce „mObywatel”. Są to instrukcje i filmiki pozwalające zapoznać się ze wszystkimi nowościami w aplikacji mObywatel 2.0.

– Zależy nam na tym, żeby przeprowadzać użytkowników w procesie krok po kroku. Chcielibyśmy,  żeby korzystanie z mDowodu było powszechne, żeby stało się regułą w sytuacjach formalnych. Dlatego udostępniliśmy bezpłatne szkolenia zarówno dla obywateli, jak i dla urzędników – przekonuje minister cyfryzacji.

Więcej o nowych funkcjach mObywatela 2.0 czytaj tutaj:

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze