Skrzynki pocztowe agend rządu USA zaatakowane przez chińskich hakerów

Od maja trwają ataki chińskich hakerów powiązanych z władzami na skrzynki pocztowe 25 agend rządu USA. Problem dotyczy m.in. departamentów federalnych. O sprawie informuje Microsoft, ale potwierdzają to przedstawiciele rządu USA.

Ataki potwierdziły  Departament Stanu i Departament Handlu Stanów Zjednoczonych.Dziennik “Washington Post” podaje, że chińscy hakerzy włamali się m. in. do skrzynki szefowej resortu handlu Giny Raimondo, a także do skrzynek kilku osób o wysokiej randze w  Departamencie Stanu.

Jake Sullivan, doradca prezydenta Joe Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego w trakcie wywiadu udzielanego telewizji ABC zapewnił, że ataki wykryto dość szybko. Podjęto również działania, które mają zapobiegać kolejnym.

Co umożliwiło atak na USA?

Chińscy hakerzy w celu ataków wykorzystali lukę. Znajdowała się ona – jak podaje „New York Times” – w zabezpieczeniach chmury Microsoftu.

Adam Hodge , Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego poinformował, że włamanie do zabezpieczeń chmury Microsoftu dotyczyło systemów jawnych. Dodał również, że dostawcy zamówień publicznych dla rządu USA muszą spełniać „wysokie standardy bezpieczeństwa”. W obliczy chińskich ataków mogło to być podawane w wątpliwość.

Co na to Chińczycy?

Agencja Reutera o komentarz w tej sprawie zwróciła się do ambasady Chin. Ambasada nie odpowiedziała.

Wiadomo jednak, że Pekin z założenia zaprzecza wszelkim oskarżeniom o wsparciu państwa dla ataków hakerskich. Jednocześnie „New York Times” podkreśla, że Chiny prowadzą jedną z najbardziej agresywnych operacji hakerskich na świecie. Jest ona też jedną z najskuteczniejszych. Atak na departamenty USA może to potwierdzać.

Źródło: wirtualnemedia.pl